Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Čo ďalej po Brexit-e? Účasť Spojeného kráľovstva na výskumných programoch EÚ



Dňa 1. januára 2021 predbežne nadobudla platnosť dohoda o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom (UK). Na to, aby dohoda mohla definitívne vstúpiť do platnosti je teraz potrebný formálny súhlas Európskeho parlamentu.

Dohodou sa stanovujú aj budúce možnosti účasti UK na programoch EÚ. Podľa návrhu protokolu k spoločnému vyhláseniu EÚ a UK sa UK pridruží k rámcovému programu pre výskum a inovácie, Horizon Europe (s výnimkou finančných nástrojov fondu EIC, ako súčasti schémy EIC Akcelerátor). Okrem toho sa v návrhu protokolu spomínajú nasledovné programy EÚ týkajúce sa výskumu, na ktorých sa bude Spojené kráľovstvo zúčastňovať:

  • Program pozorovania Zeme Copernicus (súčasť vesmírneho programu EÚ)
  • Program výskumu a odbornej prípravy Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu, EURATOM (2021 – 2025)
  • Európsky spoločný podnik ITER (pre rozvoj energie jadrovej syntézy)

Právne subjekty z UK sa tiež budú môcť zúčastňovať na inštitucionalizovaných partnerstvách (partnerstvá podľa článku 185 a 187 Zmluvy o fungovaní EÚ) a priamych a nepriamych akciách Spoločného výskumného centra Európskej komisie (Joint Research Centre, JRC).

Dohodou sa ďalej UK umožňuje pokračovať na účasti v konzorciách Európskej výskumnej infraštruktúry (European Research Infrastructure Consortia, ERIC).

V spoločnom vyhlásení EÚ a UK obe strany zdôrazňujú svoj záujem o pokračovanie účasti subjektov Spojeného kráľovstva na uvedených programov a činnostiach EÚ od začiatku ich pôsobenia.

Viac informácií: