Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Správa o výsledkoch výskumu a inovácií (SRIP 2020): Európa ako líder ekologickej a digitálnej transformácie



Dňa 27. mája 2020 bola zverejnená správa s názvom „Science, Research and Innovation performance of the EU 2020“ (správa SRIP 2020). Táto správa je najnovšou správou o vede, výskume a inovačnej výkonnosti EÚ, prostredníctvom ktorej je analyzované, ako Európa funguje v globálnom kontexte.

Správa patrí k najdôležitejším dokumentom o európskom výskume a inováciách, pretože definuje kľúčové výzvy pre Európu v globálnom kontexte, ktoré je potrebné adresovať v nasledujúcom období prostredníctvom politických rozhodnutí. Je preto dôležitým zdrojom pre politiky založené na vedeckých dôkazoch (evidence-based policy).

Správa bola slávnostne
predstavená prostredníctvom online podujatia v deň jej zverejnenia.

Hlavné aspekty správy SRIP 2020

Správa SRIP 2020 obsahuje
ukazovatele pre tvorcov politík o tom, ako sa bude musieť politika, a najmä
politika v oblasti výskumu a inovácií, prispôsobiť tak, aby podporila hladký
prechod k novému modelu, ktorý maximalizuje príležitosti a zmierňuje
riziká pri dosahovaní konceptu udržateľnosti (environmentálnej, sociálnej a
hospodárskej) a zároveň zabezpečila, že výskum a inovácie budú aj naďalej
hnacou silou produktivity a konkurencieschopnosti.

Zdôrazňuje sa v ňom potreba výskumu a inovácií na podporu udržateľného a inkluzívneho rastu podnikov, regiónov a krajín, pričom sa zabezpečí, aby nikto nezostal pozadu v úsilí o posilnenie inovačných systémov, najmä v menej rozvinutých regiónoch. Zdôrazňuje sa v ňom aj význam zabezpečenia správnych zručností Európanov vzhľadom na nové technologické revolúcie, ako aj významnej úlohy politiky v oblasti výskumu a inovácií pri posilňovaní produktivity podnikov, ktoré vedú k vytváraniu pracovných miest a vytváraniu hodnôt udržateľným spôsobom. Konkrétne, dvojročná správa z roku 2020 predstavuje 11 politických odporúčaní na podporu našich ľudí, planéty a prosperity.

Komisárka pre inovácie, výskum,
kultúru, vzdelávanie a mládež Mariya Gabriel uviedla: „Výskum a inovácie sú jadrom reakcie na bezprecedentnú krízu, ktorej
čelíme, a môžu významne prispieť k hospodárskej obnove. Správa o vede, výskume
a inovácii z roku 2020 ukazuje, že výskum a inovácie sú kľúčové na dosiahnutie
ekologických a digitálnych prechodov, ktoré Európa potrebuje. Horizont 2020 a
budúci program Horizon Europe zohrávajú v tejto transformácii kľúčovú úlohu.“

EÚ patrí medzi popredných aktérov v oblasti vedeckej výroby a excelentnosti, napríklad na celom svete predstavuje 25 % najčastejšie citovaných vedeckých publikácií na tému klímy a 27 % v oblasti biohospodárstva. Pokiaľ ide o žiadosti o udelenie patentu v týchto dvoch oblastiach, EÚ vedie s 24 % v oblasti klímy a 25 % v oblasti biohospodárstva. Je však potrebné vynaložiť väčšie úsilie na premenu výsledkov výskumu na udržateľné riešenia, ktoré možno komercializovať, ako aj na vybudovanie silného európskeho výskumného priestoru a zvýšenie účinnosti verejných výskumných systémov. A keďže digitalizácia transformuje výskum a inovácie, správna kombinácia politík by mala podporovať špičkové technológie a digitálne zručnosti výskumných pracovníkov spolu s podporou otvorenej vedy a zabezpečením dostatočných investícií do vysokokvalitných dátových infraštruktúr. Horizon Europe, ďalší rámcový program EÚ pre výskum a inovácie, bude kľúčovou súčasťou zintenzívnenia a riadenia úsilia v oblasti výskumu a inovácie prostredníctvom svojho prístupu orientovaného na dopad a pomocou európskych partnerstiev.

Správa o vede, výskume a
inovácii, ktorá vychádza z excelentnosti a špičkovej výkonnosti EÚ vo výskume a
inovácii, predkladá 11 politických odporúčaní rozdelených do troch hlavných
pilierov:

  • Výskum a inovácie pre bezpečný a spravodlivý
    priestor pre ľudstvo;
  • Výskum a inovácie pre globálne vedúce
    postavenie;
  • Výskum a inovácie v záujme hospodárskeho a
    spoločenského vplyvu.

Spoločne pripravujú cestu k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja v oblasti výskumu a inovácií a ich začlenenie do politík a iniciatív EÚ, ktoré prispejú k spravodlivej, klimaticky neutrálnej a digitálnej Európe a zároveň posilnia konkurencieschopnosť európskych podnikov a regiónov.

Kľúčové zistenia

  • Dlhodobé výzvy, ktorým EÚ čelí, sa ukázali vo svetle pandémie COVID-19 ešte viditeľnejšie.
  • Kríza spojená s koronavírusom poskytla nevídanú pozornosť výskumu a inováciám – vedcom a výskumníkom, ktorí hrajú kľúčovú úlohu v boji proti ochoreniu.
  • Výskum a inovácie sú nevyhnutnými aktérmi pre realizáciu Plánu oživenia Európy, ktorý oznámila Európska komisia dňa 27. mája 2020.
  • Rozpočet pre program Horizon Europe by mal byť v ďalšom viacročnom finančnom rámci (2021 – 2027) oproti pôvodnému návrhu Európskej komisie navýšený (aktuálny návrh 94,4 mld. EUR).
  • Program InvestEU bude posilnený o ďalšie aktivity pre účely strategických investícií.
  • Konkurencieschopnosť Európy do budúcnosti záleží na schopnosti držať krok rýchlo napredujúcou globálnou technologickou súťažou a schopnosti vyvíjať prelomové inovácie.
  • Európske výskumné a inovačné politiky musia zaručiť odolnosť spoločnosti budúcim výzvam – ľuďom, regiónom, krajinám a firmám.
  • V Európe naďalej pretrvávajú veľké regionálne rozdiely vo výskumno-inovačnej kapacite, ktoré je potrebné adresovať. Na úrovni krajín pretrvávajú rozdiely, pričom koncentrácia výskumu, inovácií a investícií je konštatovaná v severno-západnej Európe. Preto je potrebné investovať viac prostriedkov do kohéznej politiky a politík podporujúcich inklúziu.
  • Výskum a inovácie umožňujú a urýchľujú prechod k udržateľnej Európe.
  • Znalosti, ktoré sú produkované na základe výskumu a inovácií by mali byť ešte lepšie využívané a šírené v spoločnosti.

Celú správu,
sprievodné dokumenty a infografiky si môžete stiahnuť a pozrieť na tomto
odkaze.

Viac informácií: