Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Vízia pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo



Zdroj: Európska komisia

Európska komisia vo februári 2025 predstavila Víziu pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo, ktorá kladie dôraz na úzku spoluprácu medzi všetkými aktérmi hodnotového reťazca v rámci EÚ i globálne. Cieľom vízie je zabezpečiť dlhodobú konkurencieschopnosť a udržateľnosť poľnohospodárskeho a potravinárskeho sektora EÚ. Vízia pozostáva z niekoľkých prioritných oblastí, pričom prierezovými faktormi je zjednodušenie pravidiel EÚ, výskum, inovácie a digitalizácia.

Vízia pozostáva zo štyroch prioritných oblastí:

Atraktívny sektor

Poľnohospodárstvo musí byť stabilným sektorom schopným prilákať mladú pracovnú silu (len 12 % farmárov je mladších ako 40 rokov), a to aj prostredníctvom spravodlivých príjmov a lepšie cielenej verejnej podpory. Potrebné je i aktívne využívanie inovácií a nových obchodných modelov vrátane uhlíkových a prírodných kreditov ako doplnkových zdrojov príjmov. Komisia je odhodlaná zabezpečiť, aby poľnohospodári neboli nútení systematicky predávať svoje výrobky pod výrobnými nákladmi, a na tento účel prijme konkrétne opatrenia vrátane preskúmania smernice o nekalých obchodných praktikách, zjednodušenie poľnohospodárskych predpisov, predstavenie Stratégie biohospodárstva a nového investičného programu.

Konkurencieschopný a odolný sektor

EÚ bude naďalej rôznymi spôsobmi podporovať potravinovú bezpečnosť a suverenitu. Obchodné rokovania a dohody sa budú využívať v plnom rozsahu, pričom budú chránené  záujmy európskych poľnohospodárov. Komisia začne v roku 2025 prijímať opatrenia na posúdenie vplyvu väčšej koherencie noriem, pokiaľ ide o nebezpečné pesticídy zakázané v EÚ a o dobré životné podmienky zvierat. Okrem toho prísne presadzovanie a kontrola noriem bezpečnosti potravín zostáva prioritou. Komisia posilní svoje zameranie na hospodárske zvieratá, aby podporila dlhodobú budúcnosť tohto odvetvia.

Vytvorenie podmienok pre odolný a udržateľný sektor do budúcnosti

Európske poľnohospodárstvo zohráva dôležitú úlohu pri prechode na nízkouhlíkové hospodárstvo. Vo vízii sa uznáva potreba zosúladiť opatrenia v oblasti klímy s potravinovou bezpečnosťou a špecifickými výzvami, ktorým toto odvetvie čelí.  Poľnohospodári by mali byť odmeňovaní za prijímanie postupov šetrných k prírode. V tejto súvislosti Komisia starostlivo zváži akýkoľvek ďalší zákaz používania pesticídov, ak nebudú v primeranom čase dostupné alternatívy, a zjednoduší prístup k biopesticídom na trhu EÚ. Komisia tiež vypracuje dobrovoľný systém referenčného porovnávania, „kompas udržateľnosti na farme“, ktorý pomôže poľnohospodárom merať a zlepšovať ich výkonnosť. Predstavená bude aj Stratégia odolnosti v oblasti vody s cieľom riešiť naliehavú potrebu efektívnejšieho využívania vody.

Spravodlivé životné a pracovné podmienky vo vidieckych oblastiach

Komisia predloží aktualizovaný akčný plán pre vidiecke oblasti s cieľom zabezpečiť, aby vidiecke oblasti zostali živé, funkčné a úzko prepojené s kultúrnym a prírodným dedičstvom EÚ.  Začne sa tiež každoročný dialóg o potravinách so širokou škálou aktérov vrátane spotrebiteľov, poľnohospodárov, priemyslu a verejných orgánov s cieľom nájsť riešenia otázok, ako je cenová dostupnosť potravín a inovácie. Komisia sa bude v budúcnosti pozorne zaoberať aj znižovaním plytvania potravinami a riešením spoločenských obáv týkajúcich sa dobrých životných podmienok zvierat.

Presah na výskum a inovácie

Nová vízia EÚ pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo kladie výskum, inovácie, znalosti a zručnosti do centra odolnejšieho a udržateľnejšieho poľnohospodársko-potravinárskeho systému.

Výskum a inovácie v poľnohospodárstve a potravinárstve budú klásť dôraz na nasledovné oblasti:

  • Digitalizácia a inteligentné poľnohospodárstvo: Umelá inteligencia, exaktné poľnohospodárstvo a riešenia založené na údajoch optimalizujú využívanie zdrojov, znižujú náklady a zvyšujú ziskovosť poľnohospodárov.
  • AgriTech a automatizácia: Pokročilé technológie, ako napríklad robotika a automatizované systémy, zvýšia produktivitu a udržateľnosť.
  • E-commerce a prístup na trh: Digitálne marketingové nástroje a online platformy umožnia poľnohospodárom osloviť širšie trhy a diverzifikovať zdroje príjmov.
  • Pôda a environmentálna udržateľnosť: 100 živých laboratórií („Living Labs) zriadených v rámci výskumnej a inovačnej misie programu Horizont Európa „Dohoda o pôde pre Európu“ je bezprecedentným zdrojom podpory poľnohospodárov pri zlepšovaní ich pôdy v kontexte vysokých cien vstupov za hnojivá, nedostatku vody či povodní.
  • Potravinová sebestačnosť: Výskum sa zameria na alternatívne zdroje bielkovín a udržateľné výrobné metódy s cieľom znížiť závislosť od dovozu.
  • Plodiny odolné voči klimatickým zmenám: Nové genomické techniky (NGT) a inovácie v oblasti šľachtenia rastlín urýchlia vývoj plodín odolných voči suchu, bohatých na živiny a s vysokými výnosmi.
  • Regulačná a politická podpora inovácií: Testovanie regulačných iniciatív, obchodných modelov a digitálnych nástrojov v kontrolovanom prostredí (sandboxoch) zefektívni prijímanie inovácií.
  • Prenos znalostí a rozvoj zručností: Posilnenie poľnohospodárskych znalostných a inovačných systémov (AKIS) a rozšírenie poradenských služieb podporí poľnohospodárov pri zavádzaní nových technológií do praxe.
Strategickejší prístup k výskumu a inováciám

Cieľom EÚ je vytvoriť koordinovanú výskumnú stratégiu, ktorá by zosúladila vedecký vývoj s potrebami poľnohospodárstva. To zahŕňa:

  • Posilnenie verejno-súkromných partnerstiev, ako napr. AGRI EIP a spolupráca s medzinárodnými organizáciami (FAO, OECD, CGIAR).
  • Vytvorenie podporného regulačného rámca pre inovácie, ktorý podporí konkurencieschopnosť. Napr. v oblasti inovácií šľachtenia rastlín vrátane nových genomických techník (NGT), ktoré majú zásadný význam pre vývoj plodín odolných voči zmene klímy, efektívne využívajúcich zdroje a prinášajúcich vysoké výnosy, čím sa posilňuje potravinová bezpečnosť a suverenita EÚ. NGT môžu tiež zvýšiť udržateľnosť poľnohospodárstva znížením závislosti od syntetických hnojív.
  • Rozširovanie živých laboratórií a experimentálnych pracovísk s cieľom zabezpečiť použiteľnosť nových technológií v poľnohospodárskych podnikoch.
  • Riešenie nedostatku zručností investovaním do celoživotného vzdelávania a prispôsobených vzdelávacích programov pre poľnohospodárov.

Kontext

Vízia pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo bola navrhnutá ako prioritná iniciatíva počas prvých 100 dní nového mandátu Európskej komisie. Vízia bola pripravená na základe Správy strategického dialógu o budúcnosti poľnohospodárstva EÚ a po konzultácii s Európskou radou pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo (EBAF).

Viac informácií

Celé znenie Vízie

Zverejnené 13.3.2025, slord