Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Európske inovačné partnerstvá



Normal 0 21 false false false SK X-NONE AR-SA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normálna tabuľka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman","serif";}

Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj spracovala brožúru (v slovenčine), ktorá informuje o možnostiach ktoré poskytujú Európske inovačné partnerstvá.

 

Európske inovačné partnerstvá (EIP) sú novou koncepciou pre výskum a inovácie, predstavenou v iniciatíve Inovácia v Únií a v rámci stratégie Európa 2020. Partnerstvá sú zamerané na konkrétne spoločenské výzvy, sú orientované na výsledky, výstupy a vplyvy, odstraňujú prekážky pri inovačnom procese a majú jasnú pridanú hodnotu. Spájajú zainteresované strany zo súkromnej aj verejnej oblasti naprieč sektormi a hranicami s cieľom zrýchliť proces zavádzania inovácií, vďaka novej koncepcií riešenia reťazca výskum – vývoj – inovácie.

 

EIP nie sú finančným nástrojom, avšak zefektívňujú, zjednodušujú a koordinujú existujúce nástroje a iniciatívy a dopĺňajú ich v novými krokmi v miestach kde je to potrebné.

 

EIP existujú len v oblastiach kde kombinácia EÚ, národných a regionálnych úsilí vo výskume a vývoji a na strane dopytu dosiahnu rýchlejšie a efektívnejšie cieľ.

 

EIP spájajú všetkých relevantných účastníkov na EÚ, národnej a regionálnej úrovni s cieľom:

  • zvýšiť úsilie v oblasti výskumu a vývoja;
  • koordinovať investície do demonštrácií a pilotných projektov;
  • predvídať a rýchlo pripraviť akýkoľvek predpis a normy;,
  • podporiť dopyt, najmä prostredníctvom lepšie koordinovaného verejného obstarávania, na zabezpečenie rýchleho transferu prelomových technológií na trh.

 

Cieľom EIP nebude robiť uvedené kroky nezávisle na sebe, ako je v súčasnosti praxou, zámerom EIP ja navrhnúť a implementovať tieto kroky paralelne, na dosiahnutie výsledkov lepšie a rýchlejšie.

V súčasnosti existuje päť Európskych inovačných partnerstiev:

 

Celú informačnú brožúru o Európskych inovačných partnerstvách môžete nájsť tu.