Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Dlhodobá udržateľnosť výskumných infraštruktúr z pohľadu Európskej komisie



Európska komisia zverejnila pracovný dokument útvarov Komisie s názvom „Dlhodobá udržateľnosť výskumných infraštruktúr„, ktorý poskytuje rámcový základ pre diskusiu s členskými štátmi a ďalšími zúčastnenými stranami o opatreniach, ktoré sa majú prijať na všetkých úrovniach v EÚ, s cieľom riešiť trvalú udržateľnosť výskumných infraštruktúr (ďalej len „RI“) v strednodobom a dlhodobom horizonte.

Dokument tvorí súhrn výsledkov konzultácií s členskými štátmi EÚ a zainteresovanými stranami. Výsledkom by mal byť Akčný plán, ktorý by mal aktivovať a štruktúrovať diskusiu s investormi výskumných infraštruktúr, používateľmi a operátormi, aby sa dospelo k spoľahlivému základu pre prácu a trvalo udržateľné európske RI. Cieľom je tiež prispieť k diskusii o pripravovanom 9. RP a budúcej podobe Európskych štrukturálnych a investičných fondov. Zatiaľ čo sa dokument zameriava na verejne financované pan-európske výskumné infraštruktúry, zistenia jasne súvisia aj na vnútroštátnej a regionálnej úrovni.

Výskumné infraštruktúry (vrátane e-infraštruktúr) zohrávajú dôležitú úlohu pri rozvoji poznatkov a technológií. Ide prakticky o jeden z mála nástrojov na podporu budovania kapacít, ktorý Horizont 2020 obsahuje. Väčšina ostatných bola presunutá do oblasti politík kohézie. Cieľom tejto oblasti je vytváranie výskumnej infraštruktúry svetovej úrovne. Projekty by mali uľahčiť a podporiť prípravu, implementáciu, udržateľnosť a efektívne využívanie výskumných infraštruktúr, ktoré boli identifikované v ESFRI Road Map, ale aj ostatných európskych infraštruktúr, ktoré majú svetovú úroveň.

Snahou je tiež otvoriť všetkým európskym výskumníkom národné infraštruktúry, a tým zvýšiť ich využiteľnosť. Okrem veľkých infraštruktúr budú podporené aj e-infraštruktúry, ktoré budú prepájať jednotlivých účastníkov prostredníctvom sietí výskumných organizácií (napr. GÉANT). Podporu by mali získať infraštruktúry vo všetkých fázach svojho budovania (analýzy, štúdie realizovatelnosti, finančné a právne otázky, manažment, atd.). Z tohto programu sa však nebude podporovať budovanie samotnej infraštruktúry, alebo nákup laboratórneho vybavenia. Tieto náklady môžu byť financované zo štrukturálnych fondov EÚ.

Implementácia bude prebiehať prostredníctvom troch opatrení:

  • Rozvoj európskych výskumných infraštruktúr do roku 2020 a neskôr
  • Podpora inovačného potenciálu výskumných infraštruktúr a ich ľudských zdrojov
  • Posilňovanie európskej politiky v oblasti výskumných infraštruktúr a medzinárodnej spolupráce

Zdroj