Európska komisia zverejnila výsledky vyplývajúce zo strednodobého hodnotenia verejno-súkromných (na základe čl. 187 ZFEÚ) a verejno-verejných partnerstiev (na základe čl. 185 ZFEÚ) podporených v programe Horizont 2020. Z výsledkov hodnotenia vyplýva, že výskumné partnerstvá medzi EÚ, súkromným sektorom a členskými štátmi napĺňajú stanovené ciele, prispievajú k zlepšeniu kvality života, posilňujú ekonomiku a zvýšujú medzinárodnú konkurencieschopnosť Európy. Takéto partnerstvá sú dnes aktívne v širokom spektre odvetví, napríklad v súvislosti s liečbou rôznych chorôb, navrhovaním ekologických dopravných technológií a podporou malých a stredných podnikov so špičkovou technológiou.
Hodnotenie siedmich verejno-súkromných partnerstiev s názvom „Spoločné podniky“ (ďalej len „JUs“) v rámci programu Horizont 2020 (BBI, SC2, ECSEL, FCH2, IMI2, SESAR, S2R) a ich šiestich predchodcov v rámci predchádzajúceho rámcového programu (7. RP) potvrdzuje, že partnerstvá priamo prispievajú k zvýšeniu európskej konkurencieschopnosti a napĺňaniu politických cieľov EÚ. Kľúčovou silou JUs je ich schopnosť zapojiť hlavných európskych priemyselných partnerov a prekonať fragmentáciu naprieč sektormi. Komisia tiež odhaduje, že finančné prostriedky zo súkromného sektora sa už rovnajú alebo prevyšujú ciele v štyroch JUs.
Hodnotenie vychádza z práce nezávislých odborníkov a výsledkov konzultácií so zainteresovanými stranami. Identifikuje aj niektoré ďalšie oblasti na zlepšenie. Zahŕňajú zmeny kľúčových ukazovateľov s cieľom ešte lepšie merať vplyv JUs, potrebu začleniť širšiu škálu zainteresovaných strán do riadiacich štruktúr alebo do projektov, zintenzívniť interakciu medzi riadiacimi radami a ich poradnými orgánmi a zlepšiť zosúladenie činností JUs s prioritami výskumu a inováciami na úrovni EÚ, na vnútroštátnej a regionálnej úrovni a najmä s prioritami inteligentnej špecializácie.
Samostatné hodnotenie verejno-verejných partnerstiev podporovaných prostredníctvom programu Horizont 2020 zdôrazňuje, že tieto rozsiahle spoločné výskumné a inovačné programy niekoľkých členských štátov EÚ, krajín pridružených k programu Horizont 2020 a v niektorých prípadoch aj tretích krajín, zásadne prispievajú k účinnejšej koordinácii a spolupráci v Európe i mimo nej.
Hodnotenie zároveň identifikuje niekoľko pretrvávajúcich výzviev pre partnerstvá a Komisia ich využije pri vypracovaní návrhov o partnerstvách v ďalšom rámcovom programe (9.RP).
Zdroj: Commission review states that partnerships in research and innovation boost the economy