Dňa 1. decembra 2017 sa v Bruseli uskutočnilo zasadnutie Rady ministrov zodpovedných za konkurencieschopnosť (COMPET – časť vesmír a výskum). Slovenskú delegáciu na oboch zasadnutiach viedla pani Martina Lubyová, ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
Rada ministrov zodpovedných za konkurencieschopnosť (COMPET – časť vesmír)
V oblasti vesmíru ministri členských štátov EÚ diskutovali o budúcnosti a udržateľnosti vesmírnych programov EÚ, Rada okrem toho schválila návrh záverov Rady „K strednodobému hodnotenia projektu Copernicus“. Copernicus predstavuje vlajkovú loď EÚ v oblasti vesmíru, ktorá cieli na rozvoj európskych informačných služieb na báze satelitného pozorovania Zeme. Celkovo strednodobé hodnotenie pozitívne hodnotí doterajší fungovanie súčasného programu, ktoré prispieva k sociálno-ekonomickému, technologickému a inovačnému rozvoju v rámci EÚ. Zároveň ale volá po vzniku partnerských modelov a inovatívnych spôsobov financovania. Program Copernicus spolu s programom Galileo a EGNOS predstavujú integrovaný nástroj, ktorý (i) priblíži vesmír európskemu hospodárstvu a spoločnosti – prispeje k riešeniu globálnych problémov v oblasti klimatických zmien a migrácie (ii) pomôže zlepšiť obranu a bezpečnosť, (iii) prispeje k vývoju robustných, spoľahlivých, efektívnych a cenovo výhodných európskych nosičov pre zabezpečenie autonómneho prístupu do vesmíru. Výstupy sú k dispozícii tu.
Vesmírny program Copernicus: závery o hodnotení v polovici trvania
Rada ministrov zodpovedných za konkurencieschopnosť (COMPET – časť výskum)
Ministri členských štátov EÚ schválili návrh záverov Rady „Od strednodobého hodnotenia programu Horizont 2020 k 9. rámcovému programu“. Dokument obsahuje 31 odporúčaní pre Európsku komisiu a členské štáty EÚ, ktoré by mali pomôcť vytvoriť ďalší úspešný rámcový program EÚ pre výskum a inovácie. Rada vyzýva členské štáty a súkromný sektor k zvýšeniu investícií v oblasti výskumu, vývoja a inovácií za účelom dosiahnutia cieľa 3% a k prijatiu ďalších opatrení na zvýšenie kvality a vplyvu týchto investícií. Základnými princípmi 9.RP by mala byť aj naďalej (medzinárodná) spolupráca, excelentnosť, vplyv, otvorenosť a pridaná hodnota EÚ. Okrem toho Rada vyzýva Komisiu a členské štáty k zjednodušeniu finančných nástrojov EÚ v oblasti výskumu, vývoja a inovácií.
Téma ministerskej diskusie sa týkala „cieľovo orientovanému prístupu“ (Mission Oriented Approach), ktorý by mal byť v novom rámcovom programe použitý na identifikáciu veľkých spoločenských výziev. Komisia plánuje v tejto veci zahájiť verejné konzultácie, v rámci ktorých chce osloviť širokú verejnosť a mladých ľudí. Cieľom je lepšie odkomunikovať dopad výskumu a inovácií na spoločnosť a zamerať sa pri tom na konkrétne merateľné ciele.
Od strednodobého hodnotenia programu Horizont 2020 k 9. rámcovému programu