Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Komisia predstavila obnovenie iniciatívy „Stairway to Excellence“



Európska komisia plánuje obnoviť svoju iniciatívu „Stairway to Excellence“ (Cesta k excelentnosti), aby aj naďalej mohla poskytovať cielenú podporu a odborné znalosti regiónom, ktoré zaostávajú v inovácii.

Iniciatíva Stairway to excellence bola vyhlásená v roku 2014 v spolupráci s Európskym parlamentom, keď sa inteligentná špecializácia stala požiadavkou podľa predpisov politiky súdržnosti. Každoročne sa obnovuje, pričom má vždy iný pracovný program a iné priority. V období 2018 – 2019 sa zameriava na prípravu budúceho dlhodobého rozpočtu EÚ opierajúc sa o metódy pilotných opatrení v oblasti inteligentnej špecializácie z roku 2017. Iniciatíva má na tieto dva roky k dispozícii rozpočet vo výške troch miliónov eur, ktorý sprístupní Európsky parlament.

Cesta k excelentnosti nadväzuje na návrhy Komisie o budúcej politike súdržnosti a novom programe Horizon Europe a je v súlade s Obnoveným programom Komisie pre výskum a inovácie. Ide o ďalší spôsob, ako Komisia pomáha regiónom Európy pripraviť sa na budúcnosť vďaka spoľahlivým inovačným stratégiám financovaným z fondov EÚ v rámci budúceho dlhodobého rozpočtu EÚ na roky 2021 – 2027.

Táto iniciatíva ešte pred začiatkom rozpočtového obdobia 2021 – 2027 pomôže regiónom rozvíjať, aktualizovať a zdokonaľovať ich stratégie pre inteligentnú špecializáciu – t. j. ich regionálne inovačné stratégie založené na špecifických oblastiach s konkurenčnými výhodami. Navyše vďaka nej budú môcť identifikovať primerané zdroje EÚ na financovanie inovačných projektov a nájsť si partnerov medzi regiónmi s podobnými silnými stránkami, aby tak vytvárali inovačné klastre.

Z iniciatívy, ktorú koordinuje Spoločné výskumné centrum, sa regiónom poskytnú štyri hlavné formy podpory:

  •     Komisia a externí odborníci pomôžu regiónom identifikovať priestor na zlepšenie ich stratégií pre inteligentnú špecializáciu, ich regionálnych inovačných systémov (kvalita verejného výskumu, efektívne prepojenie medzi podnikmi a vedeckou obcou a prostredie priaznivé pre podnikanie) a spôsobu, akým spolupracujú s inými regiónmi pri výskume a inováciách.
  •     Odborníci im zároveň pomôžu využiť všetky potenciálne zdroje financovania, ako je napríklad Európsky horizont, Digitálna Európa či fondy politiky súdržnosti, a kombinovať ich vďaka novým príležitostiam na súčinnosť, ktoré Komisia ponúka v návrhoch fondov EÚ na roky 2021 – 2027.
  •     Spoločné výskumné centrum pomôže identifikovať a napraviť konkrétne problémy, ktoré regiónom bránia v inovovaní, ako je napríklad nedostatočná interakcia medzi miestnymi podnikateľskými subjektmi a akademickou obcou alebo nízka účasť na súčasnom programe Horizont 2020.
  •     Spoločné výskumné centrum bude takisto zabezpečovať príležitosti na vytváranie sietí a semináre pre regióny, aby sa mohli stretávať a vymieňať si osvedčené postupy pri budovaní regionálnych inovačných stratégií. Tým sa uľahčí aj rozvoj partnerstiev zameraných na medziregionálne inovačné investície.

Obnovená iniciatíva sa začne ešte toto leto a bude trvať 2 roky. Regióny môžu vyjadriť svoj záujem a zúčastňovať sa na nej tak, že sa zaregistrujú na platforme pre inteligentnú špecializáciu.

Tlačová správa Európskej komisie