Dňa 25. septembra 2018 sa v Bruseli uskutočnil seminár s názvom „Different worlds? Short-term vs. long-term research“, ktorý organizovala bruselská kancelária asociácie Helmholtz.
Nikos Kastrinos (DG RTD) v úvode podujatia predstavil navrhovanú štruktúru III. pilierov nadchádzajúceho rámcového programu Horizon Europe:
- Otvorená veda: Európska výskumná rada (ERC – European Research Council), MSCA (Marie Sklodowska Curie Actions) a výskumné infraštruktúry (Research Infrastructures)
- Globálne výzvy a priemyselná konkurencieschopnosť: 5 klastrov (zdravie; odolnosť a bezpečnosť; digitálne technológie a priemysel; klimatické zmeny, energia a mobilita; potraviny a prírodne zdroje), Spoločné výskumné centrum (Joint Research Centre)
- Otvorené inovácie: Európska inovačná rada (European Innovaton Council), Európske inovačne ekosystémy (European Innovation Ecosystems), Európsky technologický a inovačný inštitút (EIT)
N. Kastrinos upozornil na prípravu tzv. „misií“ a inštitucionálnych partnerstiev, ktorých ciele budeme potrebné sformulovať vopred. Tento proces nie je jednoduchý, príprava môže trvať veľmi dlho, niekedy dokonca dlhšie, než odpoveď na samotnú otázku alebo splnenie cieľa. Podmienky, na ktoré sa potrebujeme momentálne pri príprave sústrediť, sú najmä dlhodobé a strategické záujmy vedeckej obce, podpora rozvoja v oblasti inovácií, a sústredenie pozornosti na hospodársky význam jednotlivých projektov.
Dnešný svet sa vyvíja a mení rýchlejšie ako kedykoľvek pred tým, preto nadchádzajúce rámcové programy EÚ musia byť schopné dynamickejšie a flexibilnejšie reagovať na výzvy. Podľa J.F. Buggenhouta (DG CONNECT) sú dôležitou súčasťou aktuálneho programu Horizont 2020 tzv. Budúce a vznikajúce technológie (Future & Emerging Technologies, FET), ktoré môžu ovplyvniť a radikálne zmeniť život v budúcnosti. Jean-François Buggenhout uviedol, že každý FET projekt musí mať konkrétnu víziu, prelomový technologický cieľ a ambiciózny interdisciplinárny výskum.
Odporúčania J-F. Buggenhouta pre európsky výskum a inovácie po roku 2020:
- Zabezpečenie výšky rozpočtu nadchádzajúceho rámcového programu Horizon Europe vo výške 120 miliárd EUR na výskum a inovácie;
- Je potrebné sa zamerať na oblasti, ktoré tvoria pre Európu skutočnú pridanú hodnotu: napríklad spoločné výskumné projekty, výskumná infraštruktúra a primerané financovanie všetkých misií;
- Zvýšenie rozpočtu pre spoločné výskumné projekty;
- Šírenie excelentnosti by malo byť jedným z hlavných cieľov nadchádzajúceho rámcového programu Horizon Europe;
- Lepšie stratégie a jednoduchšie opatrenia v oblasti využívania EŠIF v prospech integrity Európskeho výskumného priestoru;
- Financovanie výskumu prostredníctvom grantov, nie úverov.
Prezentáciu J-F. Buggenhouta k Budúcim a vznikajúcim technológiám (Future & Emerging Technologies, FET) v H2020 nájdete tu.