Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Plán pre audity EÚ projektov: Upozorniť účastníkov na často vyskytujúce sa chyby a znížiť administratívnu záťaž do budúcna



Normal 0 21 false false false SK X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normálna tabuľka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;} Dňa 9. novembra 2018 sa v Bruseli uskutočnilo zasadnutie Pracovnej skupiny IGLO Implementation H2020, na ktorom rečníci Marina Zanchi – vedúca oddelenia Common Audit Service (CAS) a Bruno Gogel –  audítor, CAS predstavili problematiku audítorskej stratégie v rámcovom programe Horizont 2020, vrátane priblíženia najčastejších chýb zo strany účastníkov projektov. Taktiež predstavili plány Európskej komisie zamerané na stratégiu auditu v nadchádzajúcom programe Horizon Europe.

Najčastejšie sa chyby v projektoch rámcového programu Horizont 2020 vyskytli v spôsobe účtovania personálnych nákladov (skutočné náklady a jednotkové náklady), ktoré tvorili 64% z celkového počtu opráv. V spôsobe účtovania nákladov vynaložených na tovary a služby bolo vykonaných 15% z celkových opráv a v spôsobe účtovania subdodávateľských zmlúv 13% z celkového počtu opráv (tieto čísla sú platné ku dňu 4.11.2018).

Počas auditov boli zaznamenané aj problémy s certifikátmi o účtovnej uzávierke (Certificates on the Financial Statetement, CFS), ktoré boli vydané takým projektom, v ktorých boli počas následných auditov Európskej komisie zaznamenané ďalšie chyby.

Komunikačná kampaň v rámci programu Horizont 2020 je hodnotená ako pomerne úspešná. Medzi rokmi 2015 – 2018 bolo organizovaných 56 podujatí v spolupráci so sieťou NCP a do konca roka 2018 by sa mali uskutočniť ďalšie tri. Podujatia boli zorganizované v 28 krajinách, ktorých sa zúčastnilo viac ako 700 účastníkov, zastupujúcich najmä vysokoškolské inštitúcie a výskumné organizácie. Vzhľadom na relatívne nízky počet účastníkov zastupujúcich firmy na jednotlivých podujatiach by sa mohli nadchádzajúce udalosti viac zamerať práve na priemyselnú sféru.

Medzi plány pre výkon auditov v rámcovom programe Horizon Europe (článok č. 48 návrhu EK pre nový rámcový program pre výskum a inovácie) patrí presadzovanie istej kontinuity pravidiel auditu s cieľom predísť častým zmenám pravidiel v jednotlivých programoch, ktoré môžu účastníkom projektov spôsobovať ťažkosti.  Hlavným cieľom je zachovať všetko to, čo v rámcovom programe Horizont 2020 funguje správne a zamerať sa oblasti, ktoré môžu byť zjednodušené. Hlavným cieľom je zníženie administratívnej záťaže spojenej s auditom pre účastníkov projektov.

Na dosiahnutie tohto cieľa sú definované 3 kľúčové prvky:

  1. Kombinované hodnotenia – Kombinované hodnotenie spája audit systémov a procesov s auditom finančných transakcií. Pre určitý typ príjemcov by bola táto možnosť dobrovoľná. Táto zmena by priniesla menej časté a jednoduchšie audity zo strany Európskej komisie.
  2. Princíp jedného auditu pre zmiešané financovanie – Projekty a aktivity, ktoré získavajú financie z rôznych programov Európskej únie by podstúpili len jeden audit.
  3. Možnosť vylepšenej krížovej kontroly – Európska komisia by mala možnosť spoľahnúť sa na výsledky auditov tykajúcich sa využívania príspevkov EÚ, ktoré sú vykonané inými osobami alebo subjektmi.

Neočakáva sa, že by sa v článku č. 48 odohrali počas jednaní Európskeho parlamentu a Rady EÚ o programe Horizon Europe významné zmeny.

Viac informácií: