Generálny riaditeľ DG RTD, Jean-Eric Paquet, načrtol na konferencii „International R&D: Horizon Europe and the world“ plány Európskej komisie pre účasť tretích krajín v nadchádzajúcom programe pre výskum a inovácie Horizon Europe. Európska komisia podniká kroky na to, aby bol ďalší program EÚ pre výskum a vývoj Horizon Europe oveľa otvorenejší účasti asociovaných krajín, než ako tomu bolo v minulosti.
Jean-Eric Paquet očakáva, že o asociačnú dohodu prejaví záujem približne 20-30 štátov. Tieto dohody umožnia účasť na programe krajinám, ktoré nie sú členmi EÚ. Tento status má momentálne 16 krajín, vrátane Švajčiarska a Nórska. Veľvyslanci 8 krajín viedli v decembri 2018 predbežné rozhovory s komisárom EÚ pre vedu a výskum (jedná sa o Kanadu, Argentínu, Austráliu, Brazíliu, Japonsko, Nový Zéland, Juhoafrickú republiku a USA).
Komisia je v tomto smere jednoznačne ambiciózna a otvorenú medzinárodnú spoluprácu v programe považuje za svoju najvyššiu prioritu. Dôraz je kladený na tradičných partnerov EÚ a po plánovaných zmenách bude asociácia s Horizon Europe oveľa prístupnejšia a príťažlivejšia pre krajiny, ako napríklad Kanada, ktoré sa zatiaľ programu nezúčastnili.
V otázke asociácie Spojeného kráľovstva s Horizon Europe Paquet uviedol, že tzv. „zastrešujúca dohoda“, zabezpečujúca širokú spoluprácu s EÚ, by musela byť dosiahnutá ešte pred uzatvorením špecifickej asociačnej dohody pre oblasť výskumu.
Európska komisia sa však v ešte súčasnej dobe nemôže angažovať na zásadných diskusiách o asociačných dohodách, nakoľko rokovania medzi Európskou komisiou, Radou EÚ a Európskym parlamentom o programe Horizon Europe stále prebiehajú. Rokovania s tretími krajinami sa nemôžu začať skôr, ako sa prijme legislatívny rámec ustanovujúci program Horizon Europe. V spojitosti s týmto časovým plánom Jean-Eric Paquet uviedol, že prijatie asociačných dohôd včas ku začiatku obdobia fungovania programu Horizon Europe v roku 2021 bude značnou výzvou.
Viac informácií: