Dňa 9. apríla 2019 prijala Európska komisia štvrtú správu o stave energetickej únie. Budovanie odolnej energetickej únie s progresívnou politikou v oblasti klímy a energetiky je jednou z politických priorít Junckerovej Komisie. Projekt energetickej únie bol spustený v roku 2014 ako vtedy ešte len vízia jednotnej, prepojenej, bezpečnej a udržateľnej energetickej únie.
Energetická únia modernizovala a posilnila vnútorný trh s energiou a zvýšila energetickú bezpečnosť EÚ vďaka investíciám do novej inteligentnej infraštruktúry (vrátane cezhraničnej). Zabezpečila sa nová moderná koncepcia príslušného trhu a bol zavedený mechanizmus spolupráce medzi členskými štátmi založený na princípe solidarity, ktorý umožňuje účinnejšie a efektívnejšie reagovať na potenciálne krízy. Taktiež naštartovala prechod európskeho hospodárstva na čistú energiu v kľúčových priemyselných odvetviach, v súlade so záväzkami EÚ, ktoré vyplývajú z uzavretia Parížskej dohody. Pri tomto procese je kladený dôraz na zabezpečenie sociálne spravodlivého prechodu.
K správe sú priložené dva dokumenty preukazujúce pokrok dosiahnutý v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov a energetickej účinnosti. Komisia zároveň predkladá aj správu o vykonávaní strategického akčného plánu pre batérie a oznámenie o efektívnejšom a demokratickejšom rozhodovaní v politike EÚ v oblasti energetiky a klímy.
Viac informácií:
- Štvrtá správa o stave energetickej únie: Otázky a odpovede
- Ďalšia dokumentácia: Priorita energetickej únie, 4. správa o stave energetickej únie
- Dlhodobá európska strategická vízia pre prosperujúce, moderné, konkurencieschopné a klimaticky neutrálne hospodárstvo
- Energetická únia a klíma
- Tlačová správa Európskej komisie