Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

MLE k národným stratégiám a plánom pre medzinárodnú spoluprácu v oblasti výskumu a inovácií



V rámci Nástroja na podporu politiky (PSF) pod programom Horizont 2020 sa uskutočnil proces tzv. vzájomného učenie (Mutual Learning Exercise, MLE) k národným stratégiám a plánom pre medzinárodnú spoluprácu v oblasti výskumu a inovácií.

Všeobecnými cieľmi MLE je „podporovať výmenu politík o rôznych prístupoch k medzinárodnej spolupráci v oblasti výskumu a inovácií: (a) porovnávať rôzne politické aspekty: tj motiváciu, proces, časový rámec, ukazovatele, existenciu medzinárodných benchmarkingových procesov, atď. b) identifikovať prenosné osvedčené postupy a v prípade potreby spoločné prístupy (tj synergie medzi krajinami a/alebo EÚ, inovačné prístupy, atď.).“ Témy, ktorými sa treba zaoberať, sú:

 

  • návrh a rozvoj národných stratégií pre medzinárodnú spoluprácu v oblasti výskumu a inovácií
  • nástroje medzinárodnej spolupráce
  • rámcové podmienky

 
MLE pre túto oblasť budú vykonávať účastníci z 15 krajín (Rakúsko, Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Moldavsko, Nórsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Švédsko a Turecko) a nezávislí odborníci podporovaní Generálnym riaditeľstvom pre výskum a inovácie Európskej komisie. Úvodné stretnutie sa uskutočnilo v marci 2019. Záverečná správa bude prezentovaná na diseminačnom podujatí v marci 2020.