Európska komisia zverejnila svoje oznámenie, v ktorom vyzýva hlavy štátov alebo predsedov vlád členských krajín EÚ, aby „poskytli politické usmernenie a nový impulz pre rokovania“ o budúcom viacročnom finančnom rámci (MFF) pre roky 2021-2027 s cieľom dosiahnuť dohodu pred koncom tohto roka. Oznámenie bolo vydané 9. októbra 2019 pred zasadnutím Európskej rady, ktoré sa bude konať
17. a 18. októbra 2019 v Bruseli a volá po “dohode o spravodlivom, vyrovnanom a modernom dlhodobom rozpočte EÚ“.
V oznámení načrtla Európska komisia svoj pohľad na hlavné charakteristiky, ktoré by mal spĺňať budúci rozpočet:
- celková úroveň financovania zodpovedajúca spoločným prioritám Únie;
- moderný rozpočet so správnou rovnováhou medzi politikami a silným zameraním na pridanú hodnotu EÚ;
- transparentnejší prístup k financovaniu rozpočtu EÚ a predstavenie nových zdrojov príjmov na podporu priorít a zníženie zaťaženia národných príspevkov;
- lepšia politika súdržnosti cez bližšie prepojenia medzi financovaním a politickými prioritami a cez silnejšie nástroje ochrany rozpočtu EÚ pred nedostatkami právneho štátu.
Návrh komisie o viacročnom finančnom rámci z jari 2018 obsahuje legislatívne návrhy pre 37 sektorových programov vrátane rámcového programu EÚ pre výskum a inovácie Horizon Europe. Podľa Európskej komisie sa už dosiahol pokrok v celkovom rámci programu a v mnohých čiastkových návrhoch, ale na to, aby sa nové programy úspešne spustili od 1. januára 2021, je potrebné viac práce a strategického vedenia lídrov.
Európska komisia podotkla, že navrhnutý rozpočet je už teraz nižší, ako ten súčasný a dodáva, že ak sa bude rozpočet EÚ ešte viac znižovať, spôsobí to Únií komplikácie pri dosahovaní priorít a poskytovaní pomoci jej farmárom, študentom, výskumníkom a ďalším príjemcom rozpočtu EÚ. Mal by sa tiež vyriešiť systém zliav garantovaný niekoľkým členským štátom. Európska komisia zvažuje aj iné možné zdroje príjmov, napríklad zo systému obchodovania s emisiami alebo príspevkov založených na nerecyklovaných plastoch.
Pokiaľ ide o financovanie rôznych politických oblastí, Európska komisia zdôrazňuje, že viac peňazí by malo byť investovaných do kľúčových politických oblastí ako výskum a inovácie, študentské mobility, klíma, migrácia, riadenie hraníc a bezpečnosť, digitalizácia či obrana a externé opatrenia Únie.
Viac informácií: