Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Európska komisia predstavuje plány energetického systému budúcnosti a čistého vodíka



Making the EU climate-neutral by 2050

Dňa 8. júla 2020 predstavila Európska komisia dve stratégie EÚ pre integráciu energetického systému a vodík. Stratégie sú založené na dvoch paralelných cieľoch dosiahnutia čistejšej planéty a silnejšej ekonomiky a smerujú k vybudovaniu efektívnejšieho a vzájomne prepojenejšieho odvetvia energetiky.

Ak sa má Európa naplniť svoj cieľ stať sa do roku 2050 klimaticky neutrálnou, potrebuje
transformovať svoj energetický systém, ktorý dnes produkuje 75 % všetkých
emisií skleníkových plynov v EÚ.

Obe stratégie prichádzajú s novým investičným programom v oblasti čistej energie, ktorý je v súlade s balíkom Komisie na oživenie hospodárstva „NextGenerationEU“ a Európskou zelenou dohodou. Plánované investície majú potenciál podporiť oživenie ekonomiky po pandémii koronavírusu. Vďaka nim vzniknú v Európe nové pracovné miesta a posilní sa jej vedúce postavenie a konkurencieschopnosť v strategických odvetviach, ktoré sú pre odolnosť Európy kľúčové.

1. Stratégia EÚ pre integráciu energetického systému

Stratégia EÚ pre integráciu energetického systému vytvorí rámec prechodu na zelenú energiu. Súčasný model spotreby energie neumožňuje dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050 nákladovo efektívnym spôsobom. Je potrebné vytvoriť nové väzby medzi odvetviami a využiť technologický pokrok. Integrácia energetického systému znamená, že systém sa plánuje a prevádzkuje ako celok, pričom spája rôzne nosiče energie, infraštruktúry a odvetvia spotreby.

Spomínaná
stratégia pozostáva z troch hlavných pilierov:

  • Prvým pilierom je „obehovejší“ energetický systém s dôrazom na energetickú účinnosť. V stratégii sa určia konkrétne opatrenia na uplatňovanie zásady uprednostňovania energetickej efektívnosti v praxi a na účinnejšie využívanie miestnych zdrojov energie v našich budovách alebo komunitách. Je tu veľký potenciál opätovného využívania odpadového tepla z priemyselných lokalít, dátových centier či iných zdrojov, ako aj energie vyrobenej z biologického odpadu alebo z čistiarní odpadových vôd. Dôležitou súčasťou týchto reforiem bude tzv. vlna obnovy.
  • Druhý pilier tvorí masívnejšia priama elektrifikácia koncových odvetví. Keďže odvetvie energetiky má najvyšší podiel energie z obnoviteľných zdrojov, mali by sme viac využívať elektrinu tam, kde je to možné: napríklad v tepelných čerpadlách do budov, elektrických vozidlách v doprave alebo elektrických oblúkových peciach v niektorých priemyselných odvetviach. Jedným z viditeľných výsledkov bude popri rozširovaní využívania solárnej a veternej energie aj sieť jedného milióna nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá.
  • V odvetviach náročných na elektrifikáciu sa stratégiou podporí využívanie čistých palív vrátane vodíka z obnoviteľných zdrojov a udržateľných biopalív a bioplynu. Komisia navrhne nový systém klasifikácie a certifikácie obnoviteľných a nízkouhlíkových palív.

V stratégii je stanovených 38 opatrení na vytvorenie integrovanejšieho energetického systému.

2. Vodíková stratégia

V integrovanom energetickom systéme môže vodík podporovať dekarbonizáciu priemyslu, dopravy, výroby elektriny a jej dodávku do budov v celej Európe. Vodíková stratégia EÚ rieši, ako tento potenciál využiť v praxi pomocou investícií, regulácie, tvorby trhu a výskumu a inovácií.

Vodík je možné použiť v odvetviach, ktoré nie sú vhodné na
elektrifikáciu, a skladovať tak, aby sa vyvážili variabilné toky energie z
obnoviteľných zdrojov. Prioritou je rozšíriť využívanie vodíka z obnoviteľných
zdrojov vyrábaného prevažne z veternej a slnečnej energie. V krátkodobom a
strednodobom horizonte sú však na rapídne zníženie emisií a podporu rozvoja
životaschopného trhu potrebné aj ďalšie formy nízkouhlíkového vodíka.

Tento
postupný prechod si vyžiada etapový prístup:

  • od roku 2020 do roku 2024 sa v EÚ podporí inštalácia elektrolyzérov obnoviteľného vodíka s minimálnym výkonom 6 gigawattov a výroba až jedného milióna ton vodíka z obnoviteľných zdrojov.
  • Od roku 2025 do roku 2030 sa vodík musí stať neoddeliteľnou súčasťou nášho integrovaného energetického systému s elektrolyzérmi obnoviteľného vodíka s minimálnym výkonom 40 gigawattov a až desiatimi miliónmi ton obnoviteľného vodíka v EÚ.
  • Od roku 2030 do roku 2050 by mali technológie obnoviteľného vodíka dosiahnuť štádium dokonalosti a vo veľkom sa zavádzať vo všetkých odvetviach náročných na dekarbonizáciu.

Európska aliancia pre čistý vodík

S cieľom pomôcť pri plnení cieľov tejto stratégie založila Komisia v spolupráci s poprednými predstaviteľmi priemyslu, zástupcami občianskej spoločnosti, národnými a regionálnymi ministrami a Európskou investičnou bankou Európsku alianciu pre čistý vodík. Aliancia zriadi investičný portál pre rozširujúcu sa výrobu a podporí dopyt po čistom vodíku v EÚ.

Rola výskumu a inovácií vo Vodíkovej stratégii EÚ

Výskum a inovácie sú kľúčové pre napredovanie vo využívaní ekologického vodíka. V rámci programu Horizon Europe by malo byť spustené európske partnerstvo pre čistý vodík (Clean Hydrogen Partnership) so zvýšeným rozpočtom. Viac sa dozviete v prehľade tu.

Súvislosti

Európska zelená dohoda je novou stratégiou rastu EÚ a plánom na dosiahnutie udržateľnejšieho hospodárstva EÚ, ktorým sa výzvy v oblasti klímy a životného prostredia menia na príležitosti vo všetkých oblastiach politiky a ktorý umožňuje spravodlivú a inkluzívnu transformáciu pre všetkých. Lepšie integrovaný energetický systém je základným predpokladom k prechodu na klimatickú neutrálnosť do roku 2050 a zároveň vytvára nové pracovné miesta, zaručuje spravodlivý prechod a podporu inovácií v EÚ, ako aj vedúce postavenie jej priemyslu vo svete. Toto odvetvie môže významne prispieť k oživeniu európskej ekonomiky zasiahnutej pandémiou koronavírusu v súlade s balíkom na oživenie hospodárstva „NextGenerationEU“, ktorý Komisia predstavila 27. mája 2020.

Celú tlačovú správu nájdete tu.

Viac informácií:

Pozrite si aj: