Dňa 29. septembra 2020 sa konalo zasadnutie Rady EÚ pre konkurencieschopnosť (časť výskum), ktorej hlavnou témou bolo dosiahnutie dohody o všeobecnom smerovaní rámcového programu EÚ pre výskum a inovácie, Horizon Europe (2021 – 2027).
Jadrom diskusie boli témy, ktoré zostali ktoré zostali doposiaľ neuzavreté v nadväznosti na negociácie prebiehajúce od roku 2018. Týmito otvorenými témami sú:
- synergie s inými programami EÚ;
- ukotvenie ustanovení Plánu obnovy (Next Generation EU);
- prerozdelenie celkového rozpočtu medzi jednotlivé časti programu;
- medzinárodná spolupráca a pridruženie tretích krajín k programu.
Jedna z kľúčových tém bolo aj prerozdelenie rozpočtu pre jednotlivé časti programu. V tomto smere nemecké predsedníctvo v Rade EÚ navrhlo, vzhľadom na zníženie rozpočtu pre program Horizon Europe prijaté v júli 2020, zúčastneným ministrom členských štátov dve možnosti:
- Prvou možnosťou bola horizontálna zrážka rozpočtu vo všetkých častiach programu Horizon Europe, čo znamená, že každá časť programu podstúpi rovnaké percentuálne zníženie svojich zdrojov, a to oproti pôvodnému návrhu zo strany Európskej komisie.
- Druhou možnosťou bola horizontálna zrážka z rozpočtu, s výnimkou pre Marie Sklodowska-Curie Actions (MSCA). Takéto riešenie by predstavovalo zvýšenie rozpočtu pre MSCA o 200 miliónov EUR, avšak na úkor zníženia rozpočtu Európskej rady pre inovácie (European Innovation Council, EIC) o 2%, z rozpočtu ktorej by boli tieto dodatočné zdroje pre MSCA čerpané.
Jasná väčšina členských štátov hlasovala za druhú možnosť.
Návrh nemeckého predsedníctva k medzinárodnej spolupráci podporila väčšina členských štátov. Komisárka Mariya Gabriel sa zaviazala zabezpečiť najvyššiu možnú transparentnosť a účasť Rady EÚ na rokovaniach o pridružení tretích krajín k programu.
Nemecké predsedníctvo Rady EÚ teraz vstúpi do záverečnej fázy rokovaní s Európskym parlamentom, s tým, aby mohol byť program spustený so začiatkom roka 2021.
Viac informácií: