Dňa 1. decembra 2020 sa uskutočnil seminár IGLO Open, venovaný téme predsedníctva Portugalska v Rade Európskej únie a jeho priorít a plánov v oblasti výskumu a inovácií. Podujatie zorganizovala Litovská styčná kancelária pre výskum, vývoj a inovácie v Bruseli (LINO).
Hlavnou rečníčkou podujatia bola Luisa Henriques, koordinátorka pre výskum a vesmír na Stálom zastúpení Portugalska pri EÚ. Henriques predstavila plány Portugalska k predsedníctvu v Rade EÚ, ktoré začne svoje pôsobenie 1. januára 2021 a nadviaže tak na predchádzajúce nemecké predsedníctvo. Spolu so Slovinskom, ktoré predsedníctvo prevezme po Portugalsku, tvoria tzv. predsednícke trio a spoločne pracovali na integrovanom pracovnom programe.
Vo všeobecnosti si Portugalsko stanovilo 5 kľúčových orientácií, ktoré budú počas nasledujúcich 6 mesiacov určovať jeho aktivity: Sú nimi: 1. Odolnosť; 2. Zelená transformácia; 3. Sociálne otázky; 4. Digitálna transformácia a 5. Medzinárodná spolupráca.
Portugalské predsedníctvo v súčasnosti intenzívne spolupracuje so súčasným nemeckým predsedníctvom, aby mohlo plynule nadviazať na aktivity, ktoré sa počas neho začali. Dobudovanie Európskeho výskumného priestoru je spoločným cieľom všetkých troch krajín. Spolu intenzívne pracovali na jeho obnovení v podobe oznámenia o novom Európskom priestore a nadväzujúcich iniciatív.
Počas nemeckého predsedníctva boli stanovené štyri hlavné ciele pre nový Európsky výskumný priestor (ERA). Portugalsko sa bude zameriavať na systémové zavádzanie cieľov ERA a v rámci nich venovať mimoriadnu pozornosť kariéram vo výskume. Očakáva sa, že slovinské predsedníctvo uzavrie tento proces definíciou riadenia stanovených cieľov.
Portugalské predsedníctvo sa zameria na cieľ Európskeho výskumného priestoru, ktorý plánuje posilniť mobilitu a voľný tok poznatkov a technológií. V tomto smere nadväzuje aj na slovenské predsedníctvo v Rade EÚ (júl – december 2016), počas ktorého boli prijaté závery Rady o opatreniach na podporu začínajúcich výskumných pracovníkov, zvýšenie príťažlivosti vedeckej kariéry a podporu investícií do ľudského potenciálu vo výskume a vývoji.
Vyvážený obeh talentovaných výskumníkov chce Portugalsko dosiahnuť tým, že bude presadzovať vytváranie vhodných a atraktívnych pracovných príležitostí v EÚ, kvalitných pracovných podmienok pre výskumných pracovníkov a atraktívnu výskumnú infraštruktúru. Bude sa sústrediť na štrukturálne zmeny, ktoré posilnia schopnosť celého systému vytvárať kvalitný výskum v celej Európe.
Z hľadiska kvality výskumných kariér v Európe sa bude Portugalsko prioritne venovať aj otázke sociálneho zabezpečenia mobilných výskumníkov, napríklad pomocou podpory schémy dôchodkového zabezpečenia RESAVER. Taktiež bude podporovať rozvoj iniciatívy Európskych univerzít, ktoré sú dôležitým nástrojom prepájania výskumu so vzdelávaním, teda Európskeho výskumného priestoru s Európskym vzdelávacím priestorom (EEA). Dôraz bude tiež kladený na medzisektorovú mobilitu výskumníkov.
Je vysoko pravdepodobné, že Portugalsko prevezme časť úlohy nemeckého predsedníctva, ktorým je dokončenie rokovaní o viacročnom finančnom rámci, teda rozpočte EÚ na roky 2021 – 2027. Rovnako prevezme úlohu finalizácie oznámenia Európskej komisie o výskumno-inovačných misiách EÚ, ktoré sa presunulo na marec 2021.
Priority v oblasti medzinárodnej spolupráce
Portugalsko už počas svojho predchádzajúceho predsedníctva (júl – december 2007) zdôrazňovalo medzinárodnú spoluprácu s Afrikou a Indiou. Spolupráca s Afrikou v oblasti výskumu a vesmíru zostáva naďalej prioritou.
Udalosti a podujatia plánované počas portugalského predsedníctva
Predpokladá sa, že minimálne do marca 2021 sa budú všetky udalosti predsedníctva konať vo forme online podujatí. Za predpokladu, že sa zdravotná situácia zlepší, prvé udalosti vo fyzickom formáte sa môžu uskutočniť už v máji alebo júni 2021.
V pláne sú viaceré podujatia, ktorých zoznam bude neskôr publikovaný na oficiálnych webových stránkach predsedníctva. Medzi ne patrí napríklad zahájenie programu Horizon Europe vo februári 2021, konferencia na vysokej úrovni o ekológii a klíme, sociálny samit, konferencia na vysokej úrovni zameraná na oceány (Azorské Ostrovy), ministerská konferencia COST v Porte alebo podujatia venované iniciatíve „Plastic Pirates – Go Europe“ (pokračovanie v kampani spustenej počas nemeckého predsedníctva).
Prezentáciu si môžete stiahnuť tu.
Viac informácií: