Európska komisia prijala rozhodnutie zriadiť zariadenia Extreme Light Infrastructure (ELI) ako Konzorcium pre európsku výskumnú infraštruktúru (ERIC).
Zariadenia ELI sú veľkosťou jediné laserové zariadenia svojho druhu s viacerými pracoviskami. Úlohou novovytvoreného konzorcia ELI ERIC je umožniť vedcom, priemyslu a krajinám prístup k najmodernejším laserom. Na základe posúdení ich návrhov nezávislou skupinou tak budú mať možnosť získať prístup k najväčšej svetovej zbierke supervýkonných a ultrarýchlych laserov na vedecké účely.
Medzi ELI ERIC zariadenia patria ELI-Beamlines v Dolných Břežanoch v Českej republike a ELI-ALPS v maďarskom Szegede. Sú to prvé veľké vedecké laboratóriá vybudované v najnovších členských štátoch. Ich výstavba vo výške 600 miliónov eur bola financovaná z európskych štrukturálnych fondov. Zamestnávajú už 600 vedcov, inžinierov a pomocný personál z hostiteľských krajín, regiónu a zahraničia.
Konzorcium pre európsku výskumnú infraštruktúru (European Research Infrastructures Consortium, ERIC) predstavuje špecifickýprávny rámec a je kľúčovou iniciatívou pre implementáciu Európskeho výskumného priestoru, pretože uľahčuje vytváranie konzorcií členských štátov a ďalších krajín s cieľom vystavať a používať výskumné zariadenia celoeurópskeho záujmu.
Viac informácií:
Zverejnené 20.5.2021, slord