Dňa 12. novembra 2021 Európska komisia a Arménsko podpísali dohodu, ktorou sa Arménskej republike udeľuje štatút asociovanej krajiny k programu EÚ pre výskum a inovácie Horizont Európa (2021 – 2027).
Arménski výskumní pracovníci, inovátori a výskumné subjekty sa teraz môžu zúčastňovať na programe v hodnote 95,5 miliardy EUR za rovnakých podmienok ako subjekty z členských štátov EÚ. Dohoda o pridružení k programu Horizont Európa začne mať právne účinky po nadobudnutí platnosti, teda po tom, ako Arménsko ukončí ratifikačný proces a dôjde k výmene diplomatických nót medzi Európskou komisiou a arménskymi orgánmi.
Signe Ratso, hlavná vyjednávačka programu Horizont Európa a zástupkyňa generálneho riaditeľa Generálneho riaditeľstva Komisie pre výskum a inovácie, a Anna Aghadjanian, veľvyslankyňa programu Horizont Európa, mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Arménska v Belgickom kráľovstve, vedúca misie Arménskej republiky pri Európskej únii, podpísali v Bruseli dohodu o pridružení. Slávnostný podpis sa uskutočnil v hybridnom formáte za prítomnosti pána Artura Martirosyana, námestníka ministra školstva, vedy, kultúry a športu Arménskej republiky.
Asociácia krajín mimo EÚ k programu podporuje Globálny prístup k výskumu a inováciám a opätovne potvrdzuje záväzok Európy dosiahnuť takú úroveň globálnej otvorenosti, ktorá je potrebná na dosiahnutie excelentnosti, spojenie zdrojov na rýchlejší vedecký pokrok a rozvoj živých inovačných ekosystémov v rámci spoločných priorít, ako je napríklad dvojitý ekologický a digitálny prechod.
Arménska republika bola od roku 2016 plne pridružená k Horizontu 2020, predchádzajúcemu programu EÚ pre výskum a inovácie (2014 – 2020). Najvyššia účasť Arménska v programe Horizont 2020 sa týkala akcií Marie Skłodowska-Curie, výskumných infraštruktúr, inovácií v malých a stredných podnikoch (MSP), ako aj v oblasti šírenia excelentnosti a rozširovania účasti.
Výsledkom tejto úspešnej spolupráce je viacero úspechov, ktoré sa týkajú rôznych vedeckých oblastí, ako napríklad: HYMADE, ktorý vyvíja nové spôsoby dodávania liekov pre ľudí s rakovinou alebo zápalovými ochoreniami, Europe Enterprise Network (EEN) Armenia Horizont 2020, kde EEN Armenia vytvorila služby v Arménsku na zvýšenie inovačnej kapacity malých a stredných podnikov s reálnym potenciálom medzinárodného rastu, alebo projekt BLACK SEA HORIZON, ktorého cieľom je trvalo posilniť medziregionálnu spoluprácu v oblasti vedy, techniky a inovácií (STI) medzi EÚ a čiernomorským regiónom.
Celú správu Európskej komisie nájdete tu.
Zverejnené 16.11.2021, slord