Európska komisia dňa 18. januára 2022 zverejnila dokument, v ktorom ponúka odporúčania na zmiernenie cudzích zásahov do výskumu a inovácií.
V publikácii sa uvádzajú osvedčené postupy na podporu inštitúcií vysokoškolského vzdelávania a organizácií vykonávajúcich výskum v EÚ pri ochrane ich základných hodnôt vrátane akademickej slobody, integrity a inštitucionálnej autonómie, ako aj pri ochrane ich zamestnancov, študentov, výsledkov výskumu a majetku.
Publikácia poskytuje súbor nástrojov, ktorý môže pomôcť inštitúciám vysokoškolského vzdelávania a organizáciám vykonávajúcim výskum v EÚ vypracovať komplexnú stratégiu na riešenie rizík a výziev zo zahraničia, ktorá zahŕňa kľúčové oblasti, ktorým je potrebné venovať pozornosť zoskupené do štyroch kategórií: hodnoty, riadenie, partnerstvá a kybernetická bezpečnosť.
Zoznam obsahujúci možné zmierňujúce opatrenia môže aktérom v oblasti výskumu a inovácií pomôcť vypracovať komplexný prístup k riešeniu cudzieho zasahovania, ktorý môže zahŕňať štyri fázy: zvyšovanie informovanosti, prevenciu, reakciu a obnovu, čím sa zabezpečí rovnováha medzi znižovaním rizika a zvyšovaním odolnosti pri súčasnom zabezpečení účinnej reakcie a obnovy.
Publikácia vznikla v spolupráci s členskými štátmi a zainteresovanými stranami v oblasti výskumu a inovácií a prispieva k činnosti v rámci politického programu Európskeho výskumného priestoru (ERA) v oblasti akademickej slobody.
Celú správu Európskej komisie nájdete tu.
- Publikácia: Riešenie cudzieho zasahovania do výskumu a inovácií
- Oznámenie Komisie o globálnom prístupe k výskumu a inováciám
- Politická agenda ERA
Zverejnené 25.1.2022, slord