Európske strategické fórum o výskumných infraštruktúrach (ESFRI) zverejnilo začiatkom júna správu Landscape Analysis Report 2024, ktorá poskytuje prehľad ekosystému európskych výskumných infraštruktúr (RI – Research Infrastructures).
Vzhľadom na zložitosť ekosystému výskumných infraštruktúr a veľké množstvo súvisiacich tém sa analýza v roku 2024 zameriava na identifikované kritické oblasti, ako sú krízy, misie Horizontu Európa a digitálny a zelený prechod.
ESFRI Landscape Analysis 2024 tento rok predstavila 3 hlavné novinky:
– ide o prvú Landscape Analysis, ktorá je oddelená od Roadmap a predstavuje samostatný dokument, ktorý poskytuje rámec a základ pre ďalšie vypracovanie plánu Roadmap.
– obsahuje prvú verziu portfólia ESFRI výskumných infraštruktúr, ktoré bolo vyvinuté ako online nástroj na mapovanie aktuálnych informácií o všetkých ESFRI výskumných infraštruktúrach
– analýza je zároveň prvýkrát založená aj na vstupoch získaných priamo od hlavných zainteresovaných strán.
Landscape Analysis 2024 pozostáva z dvoch sekcií, pričom prvá ponúka komplexnú analýzu dynamického prostredia výskumných infraštruktúr (súčasný stav, služby, vplyv, budúce trendy, výzvy a príležitosti) naprieč šiestimi vedeckými oblasťami:
– dáta, výpočtová technika a digitálne výskumné infraštruktúry,
– energetika,
– životné prostredie,
– zdravie a potraviny,
– fyzikálne a technické vedy,
– spoločenské a humanitné vedy.
Druhá sekcia analýzy zachytáva širší pohľad na všetky oblasti a ponúka dôkladnú analýzu transdisciplinárnych aspektov týkajúcich sa ESFRI výskumných infraštruktúr.
Európske strategické fórum o výskumných infraštruktúrach (ESFRI – European Strategy Forum on Research Infrastructures) od roku 2002 združuje zástupcov z 27 členských krajín EÚ za účelom podporovať súdržný prístup k tvorbe politík o výskumných infraštruktúrach v Európe a konať ako inkubátor pre medzinárodné rokovania o konkrétnych iniciatívach.
Fórum ESFRI pripravilo Európsky orientačný plán výskumných infraštruktúr (ESFRI roadmap – infraštruktúrna mapa). ESFRI roadmap a v ňom celkom 48 výskumných infraštruktúr rozčlenených podľa prioritných oblastí vytvárajú strategický nástroj na rozvoj vedeckej integrácie Európy a posilňuje ich medzinárodný dosah.
Landscape Analysis, ktorá predstavovala od roku 2016 súčasť Roadmaps má za úlohu identifikovať hlavné výskumné infraštruktúry s nadnárodným prístupom v Európe vo všetkých oblastiach výskumu a zároveň poskytovať prehľad nových a prebiehajúcich projektov. Okrem iného analytické správy pomáhajú identifikovať potenciálne medzery v súčasnom prostredí. Od roku 2018 sa charakter tohto dokumentu postupne vyvíja smerom ku komplexnejšiemu a strategickejšiemu, pričom v súčasnosti zahŕňa analýzu trendov a prvé príklady služieb výskumných infraštruktúr a ich vplyvov v konkrétnych oblastiach.
Viac informácií: https://shorturl.at/tEWqP
Zverejnené 12.06.2024, slord