Európska komisia vydala dve nové publikácie, v ktorých predstavuje projekty zapojené do výziev na predkladanie návrhov v rámci Klastra 2 „Kultúra, tvorivosť a inkluzívna spoločnosť“ za rok 2023.
„Podpora zeleného, digitálneho a inovatívneho európskeho kultúrneho dedičstva” sa podľa názvu zaoberá výzvami týkajúcimi sa zelených, digitálnych a inovatívnych tém, ktoré patria medzi základné priority v oblasti kultúrneho dedičstva a kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Tieto témy sú kľúčové aj pre iniciatívy a projekty, ktoré chránia kultúrne dedičstvo a zároveň podporujú udržateľné a pokrokové postupy.
Publikácia opisuje 29 projektov, ktoré sa zapojili do výzvy v rámci Klastra 2 za rok 2023. Jej úlohou je prezentovať financovanie výskumu a inovácií v oblasti kultúrneho dedičstva širšiemu publiku výskumných pracovníkov a tvorcov politík ako aj verejnosti. Brožúra zároveň poslúži útvarom Komisie pracujúcim v oblastiach kultúrneho dedičstva, pričom by mala zohrať dôležitú úlohu aj pri zviditeľňovaní jednotlivých projektov. Slovensko v konzorciu jedného z projektov zastupuje aj Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici.
„SECreTour” vidí v udržateľnom cestovnom ruchu hnaciu silu pre lepšiu budúcnosť vo vidieckych a odľahlých oblastiach. Hlavným cieľom projektu SECreTour je prinášať model spravodlivého, kreatívneho a udržateľného cestovného ruchu, ktorý uprednostňuje potreby, vnímanie a očakávania miestnych komunít. Cestovný ruch by mal slúžil ako nástroj na diverzifikáciu príjmov, zviditeľnenie a uznanie vidieckych oblastí, nie byť pre dané oblasti pôvodcom environmentálnych či kultúrnych problémov. Projekt sa preto snaží podporovať inovatívne obchodné modely, ktoré sa vyhýbajú nástrahám turistizácie, zabezpečujú ochranu a správu kultúrneho dedičstva a zároveň podporujú miestnu komunitu.
Druhá publikácia s názvom „Postaviť sa za demokraciu” predstavuje vybrané výskumné a inovačné projekty financované EÚ z výzvy na predkladanie návrhov v rámci programu Horizont Európa v Klastri 2 za rok 2023 týkajúce sa oblasti demokracie. Členom konzorcia skúsených výskumníkov z oblasti politológie, sociológie, lingvistiky, komunikačných vied a medzinárodných vzťahov a významných zástupcov občianskej spoločnosti pre jeden z projektov so skratkou „CIDAPE” je aj Sociologický Ústav Slovenskej Akadémie Vied.
CIDAPE predstavuje priekopnícky projekt, ktorý stojí na čele výskumu komplexného prepojenia medzi občianskou angažovanosťou, zmenou klímy a sociálnymi a ekonomickými nerovnosťami. Uvedomujúc si zásadnú úlohu emócií v politike a politickej komunikácii, výskumníci projektu veria, že na dosiahnutie koordinovaných, demokratických opatrení, potrebujeme tieto emocionálne (re)akcie občanov v prvom rade pochopiť a správne na ne reagovať.
Projekt CIDAPE sa zaoberá emóciami v politickej sfére, médiách, každodennom živote, sociálnych hnutiach a v združeniach občianskej angažovanost, pričom ukazuje, ako emócie formujú racionálnu argumentáciu ľudí, ich presvedčenie a angažovanosť. Projekt taktiež zdôrazňuje, že práve klimatická kríza poskytuje jedinečnú príležitosť na zjednotenie občanov naprieč politickým spektrom.
Zverejnené 15.10.2024, slord