Európsky dvor audítorov (ECA) minulú stredu vydal kladné stanovisko k účtovným uzávierkam 12 spoločných podnikov v rámci programov Horizont 2020 a Horizont Európa za rok 2023. „Schválili sme účtovnú uzávierku spoločných podnikov EÚ za ďalší rok, ktorá potvrdzuje pozitívny trend,“ uviedla Ildikó Gáll-Pelczová, členka ECA zodpovedná za ročný audit.
Popri pozitívnych zisteniach však audítori vo svojej výročnej správe o výskumných partnerstvách poukazujú aj na niektoré oblasti, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť, ako napríklad zabezpečenie príspevkov od súkromných partnerov v dohodnutej výške. Svoje ciele v oblasti príspevkov od súkromných partnerov v rámci programu Horizont 2020 napríklad nedosiahol projekt „Circular Bio-Based Europe” (CBE) a ešte horšie je na tom spoločný podnik pre európsku vysokovýkonnú výpočtovú techniku „European High-Performance Computing” (EuroHPC), keďže súkromní členovia partnerstva poskytli na projekty programu Horizont 2020 príspevky len vo výške 18,4 milióna EUR, pričom sľúbených bolo až 420 miliónov EUR. Keďže pre program Horizont Európa na roky 2021 – 2027 má EuroHPC stanovené ešte vyššie ciele súkromných príspevkov (900 miliónov EUR), audítori odporúčajú ich prehodnotenie.
Ďalej podobne ako v predchádzajúcich rokoch audítori vo svojej správe poukázali na významné riziká spoločného podniku „Fusion for Energy” (F4E), ktorý je financovaný Euratomom ako aj zúčastnenými štátmi. F4E je zodpovedný za európsky príspevok k megaprojektu medzinárodného termonukleárneho experimentálneho reaktora (ITER), ktorého míľniky sa vzhľadom na doterajšie významné technické zmeny a zvýšenie nákladov budú musieť značne aktualizovať. Podľa audítorov bude mať revízia míľnikov tohto projektu značný vplyv na náklady na splnenie záväzkov týkajúcich sa dodávok, ktoré sa v súčasnosti odhadujú na 21,2 miliardy EUR. Situácia sa odzrkadľuje aj na výsledkoch. V roku 2023 spoločnosť F4E realizovala len 70 % svojich prevádzkových záväzkov v dôsledku prác na aktualizácii východiskovej kalkulácie nákladov, opráv komponentov projektu ITER a rozhodnutia dočasne zastaviť montážne činnosti. Audítori zároveň upozorňujú, že vysoká miera závislosti spoločnosti F4E na externých poskytovateľoch služieb prináša z dlhodobého hľadiska značné riziká ako napríklad nedostatočné udržiavanie znalostného potenciálu a zníženie efektívnosti pracovnej sily.
Audítori ďalej odhalili nedostatky vo finančnom plánovaní partnerstiev „Clean Aviation” (CA), „Chips” ako aj už spomenutého „EuroHPC”, ktoré požiadali o dodatočné finančné príspevky EÚ nad rámec ich skutočnej potreby. „V dôsledku toho spoločné podniky nahromadili prebytky vo výške približne 1,5 miliardy EUR, ktoré potom EÚ nemala k dispozícii na financovanie iných činností v roku 2023,“ uvádza sa v správe. Audit vzorky platieb grantov v rámci programu Horizont 2020 opätovne odhalil aj systémové chyby vo vykazovaní nákladov na zamestnancov a vybavenie. Opakovali sa najmä chyby ako nesprávne vypočítané hodinové sadzby a nesprávne vyhlásenia (napríklad zahrnutie hodín odpracovaných mimo vykazovaného obdobia alebo projektu, deklarovanie neoprávnených odmien alebo deklarovanie odpočítateľnej dane z pridanej hodnoty).
Úplný zoznam spoločných podnikov spolu s jednotlivými zisteniami auditu sa nachádza vo výročnej správe na webovej stránke Dvora audítorov.
Spoločné podniky predstavujú verejno-súkromné partnerstvá medzi Európskou komisiou, priemyslom a výskumom a v niektorých prípadoch aj medzivládnymi organizáciami a zúčastnenými štátmi. Tieto podniky sú financované z prostriedkov výskumných a inovačných programov EÚ v celkovej hodnote 17 miliárd EUR, pričom v budúcnosti sa očakáva navýšenie financovania o ďalšie príspevky od partnerov vo výške 21,1 miliardy EUR na realizáciu výskumných a inovačných projektov v celkovej hodnote približne 38,1 miliardy EUR. „Keďže spoločné podniky prispievajú ku konkurencieschopnosti Európy, ďalšie úsilie zvýši ich hodnotu za vynaložené prostriedky,“ doplnila Gáll-Pelczová.
V roku 2023 si spoločné podniky pôsobiace v rámci výskumných a inovačných programov EÚ rozdelili celkový rozpočet na platby vo výške 3,3 miliardy EUR (v roku 2022 to boli 2 miliardy EUR) a zamestnávali 299 zamestnancov (v 2022 len 257 zamestnancov). V poslednom štvrťroku 2023 dosiahli finančnú nezávislosť európske partnerstvo „Inteligentné siete a služby” a spoločný podnik „Globálne zdravie EDCTP3”, pričom obe čelili výzvam pri predkladaní svojich prvých ročných účtovných závierok.
Čo sa týka príspevkov z krajín mimo EÚ do konca roku 2023, teda tretieho roku sedemročného rozpočtového obdobia EÚ, spoločné podniky v oblasti príspevkov z týchto krajín na nové nástroje pre výskum a inovácie dosiahli len približne 16 % svojich cieľov. Dôvodom môže byť oneskorenie nariadenia o vytvorení partnerstiev v programe Horizont Európa, podľa audítorov preto zatiaľ v tejto fáze nie je dôvod na obavy.
Zverejnené 21.11.2024, slord