Na konci novembra sa začali formálne rokovania o pridružení Japonska k programu Horizont Európa. Týkajú sa prevažne pridruženia k II. pilieru programu, ktorý rieši spoločenské výzvy prostredníctvom projektov nadnárodnej spolupráce.
V prípade úspechu by Japonsko dostalo možnosť zúčastniť sa na najužšej forme spolupráce v oblasti výskumu a inovácií, akú môže EÚ ponúknuť. Japonskí výskumní pracovníci by napríklad mohli viesť a koordinovať vlastné výskumné a inovačné projekty v rámci programu Horizont Európa, získať potrebné finančné prostriedky a usilovať sa o hlbšiu spoluprácu s partnermi v EÚ ako aj z ostatných pridružených krajín.
Program Horizont Európa aktuálne zahŕňa 19 pridružených krajín. Naposledy tento status získala v júli tohto roka Kanada. V najbližších mesiacoch sa očakáva podpísanie pridruženia Kórejskej republiky (platné pravdepodobne od roku 2025), a rokovania prebiehajú aj s Egyptom a Švajčiarskom.
Pridružené krajiny sú väčšinou podobne zmýšľajúce krajiny mimo EÚ so silným vedeckým, inovačným a technologickým profilom, ktoré sa nemusia nevyhnutne nachádzať v geografickej blízkosti EÚ. Spomínané Japonsko je pre Európu kľúčovým strategickým partnerom a bilaterálne vzťahy v oblasti výskumu a inovácií sa v posledných dvoch desaťročiach neustále rozvíjali (prijatie dohody o spolupráci – 2011, stanovenie spoločnej vízie – 2015 a spoločný list – 2020).
Bývalá komisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Iliana Ivanová pri príležitosti otvorenia spoločných rokovaní o pridružení uviedla: „Otvorenie rokovaní o pridružení Japonska k Horizontu Európa predstavuje zásadnú zmenu v našej spolupráci. Pre EÚ aj Japonsko sú výskum a inovácie kľúčom k zabezpečeniu konkurencieschopnosti a dosiahnutiu ekologického a digitálneho prechodu. Spoločne ich budeme môcť dosiahnuť rýchlejšie a nájsť riešenia najnaliehavejších svetových výziev.“
Zverejnené 09.12.2024, slord