Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Ako podporiť budúce európske verejno-súkromné partnerstvá?



Zdroj: EARTO

 

Pozičný dokument Európskeho združenia výskumných a technologických organizácií (EARTO) k európskym partnerstvám v 10. rámcovom programe s podtitulom „Ako podporiť budúce verejno-súkromné partnerstvá EÚ?“ súhlasí s prioritou novej Európskej komisie zvýšiť priemyselnú konkurencieschopnosť Európy prostredníctvom Európskeho plánu prosperity, ktorý kladie do centra hospodárstva práve oblasti výskumu, vývoja a inovácií. EARTO oceňuje najmä kľúčové body stanovené v usmerneniach predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen (Politické usmernenia pre budúcu Európsku komisiu 2024 – 2029), ktoré sa týkajú navýšenia financovania strategických oblastí, urýchlenia a posilnenia technologickej revolúcie a podpory prosperujúcich výskumných prostredí cez poskytnutie modernej infraštruktúry a laboratórií v rámci nových verejno-súkromných partnerstiev (napr. prostredníctvom spoločných podnikov).

Práve európske verejno-súkromné partnerstvá zohrávajú podľa von der Leyen dôležitú úlohu pri podpore priemyselnej konkurencieschopnosti, keďže sú schopné s najvyšším finančným pákovým efektom pritiahnuť spoločné investície z verejného aj súkromného sektora. Členovia EARTO v tejto súvislosti vo svojom dokumente vyzdvihujú najmä spoluprogramované a inštitucionalizované partnerstvá, ktoré uľahčujú priemyselné záväzky a zvyšujú súkromné investície do výskumu, vývoja a inovácií v príslušných priemyselných odvetviach. V rámci programu Horizont Európa majú tieto dva typy partnerstiev najvyššiu účasť priemyslu a v inštitucionalizovaných partnerstvách sa súkromnými príspevkami dokonca podarilo viac ako zdvojnásobiť či dokonca strojnásobiť objem finančných prostriedkov poskytnutých EÚ. 

 

Spoluprogramované a inštitucionalizované partnerstvá zároveň vo výraznej miere podporujú oblasti výskumu, vývoja a inovácií aj tým, že:

  • urýchľujú vytváranie a rozširovanie nových riešení,
  • navrhujú a realizujú činnosti v oblasti výskumu, vývoja a inovácií v európskom meradle,
  • vytvárajú kritické štruktúry pre spoluvytváranie a znásobovanie vplyvu,
  • zdieľajú skúsenosti ako aj informácie o rizikách a optimalizujú zdroje,
  • vytvárajú siete relevantných zainteresovaných strán,
  • zosúlaďujú národné a európske výskumné programy s potrebami priemyslu,
  • podporujú spoluprácu pri pilotných projektoch.

 

Na základe týchto poznatkov EARTO v rámci svojho dokumentu pripravilo 5 odporúčaní na posilnenie a zdokonalenie využívania európskych verejno-súkromných partnerstiev v nadchádzajúcom rámcovom programe, ktoré sa sústredia na: 

  1. Strategickejšie zameranie sa na súbor spoločne programovaných a inštitucionalizovaných partnerstiev pre priemyselnú konkurencieschopnosť EÚ. Členovia EARTO zároveň vzali na vedomie aj spoločný podnik pre konkurencieschopnosť uvedený v Draghiho správe, ktorý navrhuje integrovať aplikovaný a prelomový priemyselný výskum s cieľom previesť technológie do skutočného nasadenia prostredníctvom spojenia vnútroštátnych zdrojov a veľkého súkromného rizikového kapitálu.
  2. Vypracovanie lepšieho prístupu k portfóliu a strategický koordinačný proces s cieľom znížiť duplicitu a podporiť synergie medzi súčasnými partnerstvami a s inými nástrojmi v rámci programov EÚ na dosiahnutie väčšieho vplyvu a optimalizácie prideľovania zdrojov. Zefektívnenie úsilia je obzvlášť dôležité v čase nedostatku zdrojov a aktuálnych kríz. 
  3. Posilnenie strategickej poradnej úlohy v oblasti politík spoluprogramovaných a inštitucionalizovaných partnerstiev pre celý rámcový program. Budúci rámcový program by mal klásť dôraz na lepšiu integráciu v rámci politík EÚ pre výskum (základný až po aplikovaný), vývoj a inovácie. Priemyselné partnerstvá (spoluprogramované aj inštitucionalizované) dokážu zmobilizovať celý hodnotový reťazec oblasti výskumu a inovácií na riešenie kritických priemyselných a spoločenských výziev. 
  4. Zjednodušenie pravidiel účasti s cieľom znížiť administratívne zaťaženie. Je nevyhnutné, aby sa v desiatom rámcovom programe na všetky partnerstvá (vrátane inštitucionalizovaných) vzťahoval strategický plán s cieľom zabezpečiť jednotné pravidlá, ktoré by podliehali schváleniu priemyselným odvetvím a komunitou výskumu, vývoja a inovácií. V záujme zefektívnenia procesov by zároveň mali všetky partnerstvá sprístupňovať svoje výzvy na predkladanie návrhov na portáli F&T. 
  5. Riešenie problémov, ktorým čelia spolufinancované partnerstvá. Spoliehanie sa na záväzky členských štátov a pridružených krajín (alebo regiónov), ktoré sú ochotné prispieť vnútroštátnymi investíciami prináša obmedzenia pre jednotlivých výskumníkov, keďže tieto investície sú viazané na vnútroštátne časové harmonogramy a pravidlá účasti, čo môže spomaliť celý proces financovania a zbytočne diverzifikovať požiadavky. 

 

Je preto potrebné zabezpečiť záväzok členských štátov a pridružených krajín poskytovať spoľahlivé a udržateľné investície, vytvoriť zjednodušenú a ľahko dostupnú štruktúru pre zúčastnené krajiny, zjednodušiť proces podávania žiadostí, zvýšiť transparentnosť zlepšením komunikácie, podporovať synergie medzi partnerstvami EÚ a harmonizovať pravidlá účasti v rámci tej istej výzvy s cieľom uľahčiť spoluprácu a znížiť administratívnu záťaž.

O „zjednodušených a harmonizovaných pravidlách, zosúladení postupov a využívaní jednotných IT platforiem“ hovoril nedávno v nadväznosti na postoje novej komisárky pre portfólio „Startupy, výskum a inovácie”, Ekateriny Zaharievy, aj zástupca maďarského štátneho tajomníka pre inovácie László Bódis. Je zrejmé, že európske partnerstvá predstavujú ústredný prvok výskumu EÚ, avšak vyžadujú si aj vysokú úroveň koordinácie. Aby sa zabránilo duplicite, je nevyhnutné zefektívniť projekty a podľa Zaharievy je kľúčom k úspechu práve zjednodušenie: „Musíme si položiť otázku či portfólio 60 partnerstiev dokáže zabezpečiť strategické zosúladenie, ktoré Európa dnes tak potrebuje?“ Experti z EARTO sú ochotní diskutovať s inštitúciami EÚ aj naďalej a zabezpečiť tak úspešnú implementáciu programu Horizont Európa a riadnu prípravu 10. rámcového programu. 

O budúcnosti európskych partnerstiev sa diskutovalo aj počas fóra zainteresovaných strán pri príležitosti 20. výročia ich vzniku. Panelová diskusia venovaná budúcnosti partnerstiev v 10. rámcovom programe priniesla rôznorodé pohľady, no spoločným menovateľom bola pridaná hodnota a kľúčová úloha týchto partnerstiev v európskom výskumno-inovačnom ekosystéme. Partnerstvá totiž stoja na princípe spolupráce rôznych aktérov. Diskusie sa však zároveň sústredili na otázku, na ktoré témy by sa európske partnerstvá mali zamerať, keďže tento nástroj nemusí byť vhodný pre všetky sektory. Mnohí účastníci preto zdôraznili potrebu jasného vymedzenia sektorov, v ktorých majú partnerstvá strategický význam.

 

Celý pozičný dokument expertov z EARTO si môžete prečítať tu.

 

Zverejnené 12.12.2024, slord