Inovácie sa v dnešnom digitálnom veku rozvíjajú čoraz rýchlejšie, pričom kapitál založený na vedomostiach nadobúda väčší význam a digitálne zdatní hráči na trhu rapídne narastajú.
Aké sú hlavné trendy, ktoré v súčasnosti pretvárajú a narúšajú inovácie? Ako sa má panel nástrojov prehodnotiť? Aké sú kľúče k úspechu vo svete dát, sieťových efektov a flexibilných talentov?
Európska komisia na svojej webovej stránke uverejnila publikáciu s názvom „10 Trends Shaping Innovation in the Digital Age“, ktorá monitoruje aktuálne trendy v oblasti digitalizácie.
Zoznam 10 trendov:
- Jednou z charakteristík digitálneho veku je obrovská rýchlosť, ktorou inovácie postupujú. Mnohé z najúspešnejších inovácií boli vyvinuté novou generáciou technologických firiem, ktoré vytvárajú trh budúcnosti.
- „Knowledge-Based Capital“ sa stal kľúčovou zložkou úspechu. Tradičná hnacia sila inovácie, ako napríklad patenty či výdavky na výskum a inovácie, sú aj naďalej dôležité, ale sú doplnené ďalšími nástrojmi ako dizajn, softvér, dáta, branding, marketing a ďalšie.
- Veľkosť užívateľského fondu je dnes rovnako dôležitá alebo dôležitejšia ako dobrý nápad. Spoločnosti, ktoré umožňujú používateľom využívať rovnakú službu prostredníctvom tej istej platformy na celom svete, sú konkrétnymi príkladmi príbehov o moderných obchodných úspechoch bez významného fyzického majetku.
- Najdynamickejšie inovácie sa dnes vyskytujú na prieniku disciplín a vied. Vo svete, kde sú údaje kľúčovým zdrojom, sa konektivita sa stala predpokladom hospodárskeho rastu a inovácie. Nachádzame ju už takmer vo všetkých sektoroch hospodárstva a spoločnosti.
- Spotrebitelia a používatelia sú pre inovácie čoraz dôležitejší, pretože pomáhajú aktívne formulovať hodnotový reťazec. Značky, ktoré dbajú na personalizovanie svojich produktov, zaznamenávajú priemerný nárast výnosov o 6% až 10%. Inovácie sa prejavujú nielen v patentoch, ale aj v nových vzťahoch so zákazníkmi, dodávateľskými reťazcami a konkurentmi.
- Čína sa vyznačuje rozsiahlymi vládnymi investíciami do technického priemyslu, regulačným rámcom priaznivým pre inovácie a masívne sa rozvíjajúcim spotrebiteľským trhom. Krajina za posledné dve desaťročia zaznamenala mimoriadny nárast investícií do výskumu a inovácií. Tolerantnejší prístup k novým technológiám umožnil dosiahnuť pokrok v nových oblastiach, ako je napríklad umelá inteligencia, ako aj technológie týkajúce sa dopravy alebo internetových platieb.
- Prístup k obrovským množstvám údajov sa stáva kľúčovým parametrom hospodárskej súťaže. V tomto kontexte, tlak na zavedenie inovácií pochádza zo strany samotných používateľov, nakoľko inovácie pomáhajú udržať spokojnosť zákazníkov a zabrániť ich prechodu na iné služby. Výsledkom je, že hoci mnohé platformy, ktoré boli v prvom rade aktívne najmä v špecifickom digitálnom sektore, sa neustále rozširujú do nových oblastí.
- Vo svete, kde je hospodárska súťaž ostrejšia než kedykoľvek predtým, podnikatelia už nie sú ochotní čakať na „dokonalý“ produkt alebo službu. Namiesto toho sa začínajúce podniky čoraz častejšie pokúšajú preniknúť na trh technikou „trial and error“.
- Bezprecedentný prístup k poznatkom prostredníctvom internetu spolu so stále dostupnejšou technológiou spôsobuje, že potenciálnym inovátorom je každý. V roku 2017 udelil Európsky patentový úrad 105.635 patentov. Viac ako tretina žiadostí pochádza od jednotlivých vynálezcov, malých a stredných podnikov, univerzít a výskumných ústavov.
- Európsky fond rizikového kapitálu (European Venture Fund) sa medzi rokmi 2012 a 2017 zvýšil trikrát z približne 4 miliárd EUR na 14,7 miliardy EUR. V ostatných vyspelých regiónoch sveta, ako sú Spojené štáty alebo Ázia, sa však zvýšil ešte podstatne viac. Európa dosiahla skutočný pokrok pri znižovaní priepasti oproti USA, pokiaľ ide o financovanie v počiatočnom štádiu podnikateľskej činnosti, veľká medzera však zostáva v neskorších fázach financovania. V roku 2016 predstavoval rastový kapitál len 5% celkových finančných prostriedkov v Európe (3,9 miliardy EUR, oproti 73,8 miliardám EUR celkovej zvýšenej hodnoty súkromného kapitálu). Tento nízky podiel rastového kapitálu v Európe čiastočne odráža veľkú závislosť európskeho hospodárstva od bankových financií.
Viac informácií: