Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

19 návrhov uspelo vo výzve EuroHPC na rozvoj superpočítačového ekosystému svetovej úrovne v Európe



Spoločný podnik pre európsku vysokovýkonnú výpočtovú techniku (European High Performance Computing Joint Undertaking, EuroHPC JU) oznámil vyhodnotenie svojej výzvy na rozvoj superpočítačového ekosystému svetovej úrovne v Európe, ktorá bola vyhlásená v júli 2019. Tieto projekty pomôžu spoločnému podniku EuroHPC čerpať zo zručností a znalostí európskych malých a stredných podnikov (MSP) a priemyslu pri realizácii ambiciózneho pracovného plánu a vývoji aplikácií a služieb v oblasti vysokovýkonnej výpočtovej techniky.

Spomedzi 38 prijatých návrhov prijatých do výzvy H2020-JTI-EuroHPC-2019-1 bolo vybratých 19 návrhov. Vďaka celkovému rozpočtu 55 miliónov EUR zo zdrojov EÚ a doplnenému o ďalšie prostriedky zúčastnených štátov EuroHPC budú návrhy podporovať výskumné a inovačné činnosti, ktoré pomôžu Európe stať sa globálne konkurencieschopnou v oblasti superpočítačov.

Od deviatich vybraných návrhov v rámci témy č. 1: „Extreme scale computing and data driven technologies“ sa očakáva, že sa budú zaoberať výkonom a efektívnosťou budúcich exascalových systémov ako superpočítačov, ktoré sú schopné vykonávať najmenej jeden bilión (1018) operácií za sekundu. Projekty by mali stimulovať pretrvávajúce úsilie o vývoj energeticky účinného hardvéru pre použitie v európskych technológiách spracovania s nízkou spotrebou energie a ďalších európskych iniciatívach.

Päť vybraných návrhov v rámci témy č. 2 „HPC and data centric environments and application platforms“ sa bude zameriavať na vývoj energeticky účinného HPC softvéru. Očakáva sa, že projekty budú demonštrovať kľúčové spôsoby využitia a pilotné systémy.

Od zvyšných piatich vybraných návrhov v rámci témy č. 3 „Industrial software codes for extreme scale computing environments and applications“ sa očakáva, že budú naďalej vyvíjať, prispôsobovať a optimalizovať HPC softvér pre aplikácie v európskom priemysle a zároveň využívať synergie s existujúcimi riešeniami a projektmi s otvoreným prístupom. Projekty by mali mať významný vplyv na trh, čím sa vytvorí podstatná hodnota pre európsku konkurencieschopnosť.

V súčasnosti sa pripravujú dohody o grante, ktoré podpíšu vybrané konzorciá a spoločný podnik EuroHPC. Po úspešnom podpísaní dohôd o grante sa očakáva, že projekty začnú realizovať svoje úlohy najneskôr 1. januára 2021.

Súvislosti

Spoločný podnik EuroHPC bol založený nariadením Rady EÚ z roku 2018. Do iniciatívy je v súčasnosti zapojených 32 európskych krajín, ktoré združujú svoje zdroje so zdrojmi EÚ a partnermi súkromného sektora, s cieľom učiniť EÚ svetovým lídrom v oblasti superpočítačov.

Poslaním spoločného podniku EuroHPC je vývoj, nasadenie, rozšírenie a údržba integrovanej svetovej triedy superpočítačovej a dátovej infraštruktúry v EÚ, a tiež rozvoj a podpora vysoko konkurenčného a inovatívneho HPC ekosystému.

Cieľom spoločného podniku EuroHPC je začiatkom roku 2021 vybaviť EÚ petascalovou infraštruktúrou (schopnou dosiahnuť aspoň 1015 výpočtov za sekundu), ktorá je predchodcom exascalových superpočítačov (schopných dosiahnuť aspoň 1017 výpočtov za sekundu) a vyvinúť potrebné technológie a aplikácie na dosiahnutie plne exascalových schopností v priebehu rokov 2022/2023.

Celú správu nájdete tu.

Viac informácií: