Podľa predsedníčky Európskej rady pre výskum (ERC) Marie Leptin si ERC musí zachovať svoju nezávislosť aj v 10. rámcovom programe
Európska politika v oblasti výskumu a inovácií by mala v nadchádzajúcich rokoch prejsť výraznými zmenami. V nedávno uniknutom prípravnom dokumente Európskej komisie ohľadom štruktúry programov EÚ sa napríklad uvádza návrh na spojenie všetkých fondov pre výskum a inovácie vrátane ERC a Európskej rady pre inovácie (EIC) do nového spojeného fondu pre konkurencieschopnosť, ktorý by mal byť aktívny od roku 2028.
Návrh je výsledkom počiatočných fáz rokovaní o budúcom viacročnom finančnom rámci, ktorý zahŕňa aj 10. rámcový program EÚ pre výskum a inovácie (FP10), pričom reaguje aj na informácie z uniknutého interného dokumentu Európskej komisie, v ktorom sa mnohým programom EÚ (vrátane výskumu a inovácií) pripisoval nedostatok „strategického riadenia“ s obmedzenou flexibilitou pri prerozdeľovaní finančných prostriedkov, nadbytok pravidiel, problémy s duplicitnosťou ale aj oneskorený prístup k financovaniu.
Vytvorenie jednotného fondu, ktorý by sa riadil „silným politickým programom“ s jednotným súborom pravidiel, a ktorý by zahŕňal pravidlá oprávnenosti a účasti tretích strán, by mohlo byť riešením týchto problémov. Aj keď Leptin tento neoficiálny návrh komentovať nechcela, v rozhovore pre Science|Business vyjadrila svoj nesúhlas s prípadnými reformami, ktoré by mali viesť k menšej nezávislosti. Predsedníčka trvá na tom, že model ERC treba chrániť.
„Je ťažké komentovať niečo, čo naozaj nemá žiadne podrobnosti, ale opätovne vyzdvihujeme našu potrebu nezávislosti.“
Financovanie špičkovej vedy bez podriaďovania sa aktuálnym politickým prioritám, robí z ERC najprestížnejší orgán EÚ pre financovanie výskumu. ERC projekty sú schopné získavať Nobelove ceny a predsedníčka verí, že za základom celosvetového úspechu Rady stojí práve jej autonómia a nezávislosť. Na rozdiel od zvyšných štruktúr programu Horizont Európa, ktorým programovú agendu určuje Komisia a jednotlivé členské štáty, vedecká rada ERC si svoje pracovné programy zostavuje sama rovnako ako aj typy a výšku grantov, ktoré sú následne k dispozícii žiadateľom.
„Sme schopní vykonávať naše procesy a postupy tak, aby slúžili cieľu excelentnosti, aby slúžili vedeckej komunite, žiadateľom a aby určovali kto sú tí najlepší.“
Najnovšia správa nezávislej skupiny Komisiou poverených expertov pre budúci rámcový program EÚ pre výskum a inovácie (FP10), ktorú vedie bývalý portugalský minister pre vedu Manuel Heitor, tiež podporuje myšlienku, že ERC by si mala zachovať svoju štruktúru riadenia a nezávislosť od Komisie a od roku 2027 by mala disponovať aj oveľa väčším rozpočtom.
Lobistické skupiny vo výskume už dlho vyzývajú Komisiu, aby zdvojnásobila rozpočet ERC. Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen sa k tomuto kroku zaviazala minulý mesiac vo svojich prejavoch v Európskom parlamente ako aj pri príležitosti 70. výročia založenia CERN-u.
Maria Leptin víta pozície mnohých aktérov, ktorí vyjadrili silnú podporu rozšíreniu ERC, no zároveň dodáva, že zdvojnásobenie rozpočtu ERC by prinieslo len akúsi „stabilizáciu“, keďže granty rady sa za posledných 17 rokov v zmysle pokrytia inflácie ani raz nenavyšovali. Navýšenie rozpočtu by podľa predsedníčky akurát pokrylo všetky doposiaľ nefinancované projekty s excelentným hodnotením A. Leptin zároveň avizuje, že sa s poteším zapojí do diskusie s novou komisárkou ako aj s kabinetom Komisie pod vedením Ursuly von der Leyen.
“Určite máme veľa nápadov, ktoré by sme mohli realizovať.“
Kontext
„Heitorova správa” zo 16. októbra s názvom „Align, act, accelerate“ by mala slúžiť ako plán pre nadchádzajúce rokovania o FP10. Správa obsahuje dvanásť strategických odporúčaní týkajúcich sa maximalizácie vplyvu programov EÚ v oblasti výskumu a inovácií v budúcnosti.
Nezávislá skupina Komisiou poverených expertov v nej vyzýva na zásadnú revíziu financovania výskumu a inovácií v EÚ podľa vzoru štruktúry riadenia ERC. Európska rada pre inovácie a dve nové rady (jedna pre priemyselné technológie a druhá pre spoločenské výzvy) by mali mať po vzore ERC rovnakú autonómiu.
Rada riadená nezávislou radou odborníkov by určovala aj smerovanie spoločného výskumu a v jednotlivých odvetviach by dohliadala aj na verejno-súkromné partnerstvá. V prípade rady pre priemyselné technológie by sa právo rozhodovať malo ponechať zainteresovaným stranám v priemysle, a nie v rukách úradníkov v Bruseli.
Zdroj: Science|Business (z rozhovoru Florina Zubașca)
Zverejnené 23.10.2024, slord