Európska komisia zverejnila, dňa 11. novembra, správu s názvom „Zvyšovanie zapojenia zainteresovaných strán do politiky biohospodárstva EÚ.“ Správa zdôrazňuje význam angažovanosti zainteresovaných strán v rámci pokroku pre oblasť biohospodárstva EÚ, ktorá je kľúčová pre formovanie udržateľnosti a cirkularity hospodárstva. Správa, ďalej, analyzuje príklady dobrej praxe, identifikuje medzery a ponúka sedem strategických odporúčaní na zlepšenie spolupráce medzi zainteresovanými stranami.
Správa priniesla prehľad príkladov dobrej praxe a teda zapojenia zainteresovaných strán na základe štúdie BIOVOICES, Európskej platformy pre cirkulárnu ekonomiku. Jednou z najefektívnejších metód zapojenia je podľa respondentov vytváranie priestoru na ich aktívne zapojenie do tvorby politík, či už prostredníctvom konzultácií k návrhom plánov alebo neformálnych stretnutí. Medzi ďalšie príklady dobrej praxe patrilo organizovanie podujatí na zapojenie zainteresovaných strán na základe výziev identifikovaných prostredníctvom dotazníkov a analýz. Prispôsobenie podujatí konkrétnej skupine a výzve v rámci biohospodárstva zvyšovalo ich relevanciu, účasť a motiváciu zapojiť sa.
Zo správy vyplýva, že efektívna a inkluzívna politika v oblasti biohospodárstva je základom pre prechod na udržateľné a cirkulárne hospodárstvo. Flexibilita v implementácii bola tiež osvedčeným príkladom dobrej praxe v rámci BIOVOICES. Iniciatíva dokázala reagovať na výzvy pandémie presunom podujatí do online priestoru a využitím zdrojov na nové výstupy, ako napríklad vytvorenie Európskej siete pre biohospodárstvo či vzdelávacie materiály pre mládež, čím zdôraznila dôležitosť zapojenia mladých generácií. Napokon, boli medzi odporúčaniami spomenuté lepší manažment biohospodárstva, zvýšenie dôrazu na budovanie kapacít a lepšie využívanie už existujúcich výstupov z predchádzajúcich iniciatív.
Na základe zistení štúdie bolo vypracovaných 7 strategických odporúčaní, ktoré sa zameriavajú na konkrétne oblasti zapojenia zainteresovaných strán:
-
- Vytvorenie oficiálnej platformy pre zainteresované strany v oblasti biohospodárstva EÚ: sieť by prepájala rozličné skupiny zainteresovaných strán, umožňovala výmenu poznatkov, skúseností a osvedčených postupov. Pomohla by zlepšiť zastúpenie nedostatočne zapojených skupín a rozšíriť tak biohospodárstvo do nových oblastí.
- Zriadenie a podpora politického panelu pre zainteresované strany vedeného Európskou komisiou: reaguje na potrebu štruktúrovanejšieho prístupu k zapojeniu zainteresovaných strán do procesov európskej politiky, mechanizmus na efektívnejšie a vyváženejšie sprostredkovanie podnetov od rozličných aktérov.
- Zriadenie Fóra mládeže pre biohospodárstvo: fórum by podporilo komunikáciu medzi Európskou komisiou a mládežníckymi organizáciami. Reakcia na súčasný stav nedostatku zapojenia mladých ľudí do biohospodárstva.
- Lepšia dostupnosť informácií o biohospodárstve EÚ: väčšia prehľadnosť webovej stránky, ako aj efektívne prepojenie existujúcich zdrojov – centralizácia informácií, by umožnila lepšie pochopenie súvislostí.
- Jednoduchšia a jasná definícia biohospodárstva
- Zvýšenie osvety prostredníctvom programu ambasádorov pre biohospodárstvo mládeže: potreba rozšírenia jeho dosahu, oslovenie širšieho publika a zvyšovanie povedomia, ako aj podpora informovanosti mladých ľudí (vrátane študentov, mladých odborníkov, či začínajúcich podnikateľov).
- Zvýšenie aktívneho zapojenia členských štátov do Európskeho politického fóra pre biohospodárstva (EBPF): predstavuje jeden z kľúčových nástrojov na tvorbu a koordináciu politiky, preto je na mieste zváženie väčšieho aktívneho zapojenia všetkých členských štátov.
- Celé znenie správy (ANG)
Zverejnené 20.12.2024, slord