Dňa 1. februára 2019 sa uskutočnilo ďalšie zasadnutie Pracovnej skupiny IGLO pre medzinárodnú spoluprácu v oblasti výskumu, vývoja a inovácií (IGLO INCO WG). Stretnutie bolo zamerané na spoluprácu EÚ so štátmi Latinskej Ameriky a Karibskej oblasti (CELAC), ako aj USA a Čínou v oblasti vedy, výskumu a inovácií.
Hugo Sharp (DG RTD, EK) predstavil aktuálny stav spolupráce medzi EÚ a CELAC v procese vytvárania spoločného výskumného priestoru (EU – CELAC Common Research Area). Spoločný výskumný priestor EÚ – CELAC bol založený v roku 2016 na troch pilieroch:
1. Mobilita výskumníkov
2. Výskumné infraštruktúry
3. Spoločenské výzvy
Každý z pilierov prináša iný typ konkrétnych výsledkov spolupráce:
- Mobilita: Mobilita výskumníkov z/do oblasti Latinskej Ameriky a Karibskej oblasti prostredníctvom programu MSCA je v rámci vzájomnej spolupráce jedným z kľúčových elementov. Od roku 2007 absolvovalo mobilitu približne 5.000 výskumníkov. Cieľom partnerov je naďalej podporovať túto mobilitu, najmä pomocou prezentačných aktivít, vrátane využitia internetového portálu EURAXESS LAC.
- Výskumné infraštruktúry: Cieľom spolupráce je vytvoriť koordinovanú bilaterálnu spoluprácu, ktorá vytvorí vzájomný prístup k výskumným infraštruktúram. Každý z partnerov (EÚ, CELAC) príjme 5 študijných návštev, ktoré prispejú k lepšiemu zmapovaniu existujúcich infraštruktúr.
- Spoločenské výzvy: Diskusie sa sústreďujú na pokrok v rámci 6 tematických pracovných skupín (1. Bioekonómia a potravinová bezpečnosť, 2. Obnoviteľné energie, 3. Biodiverzita a klimatické zmeny, 4. Informačné a komunikačné technológie ako spoločenská výzva, 5. Zdravie, 6. Horizontálna pracovná skupina pre implementáciu)
Vo svetle spolupráce EÚ – CELAC predstavil Ralf Koenig (Austian Research Promotion Agency, FFG) priebeh a výsledky projektu INCOBRA, ktorého cieľom bolo zintenzívniť spoluprácu medzi EÚ a Brazíliou v oblasti vedy, technológií a inovácií. Tento cieľ bol dosiahnutý prostredníctvom zvyšovania povedomia o európskych verejných partnerstvách (P2Ps) vo výskume a inováciách medzi brazílskymi agentúrami financujúcich výskum, identifikovania problémov zabraňujúcich vytváraniu P2P partnerstiev medzi EÚ a Brazíliou a taktiež prostredníctvom návrhu konkrétnych opatrení na zlepšenie podmienok financovania výskumu v rámci spolupráce vo vede a výskume medzi EÚ a Brazíliou. V rámci projektu boli zorganizované bilaterálne stretnutia, workshopy, brokerage meetingy, návštevy a ďalšie aktivity určené na prepájanie subjektov z Brazílie a EÚ. Projekt INCOBRA bol trojročný projekt ukončený 31. januára 2019.
Jednou z úloh projektu INCOBRA bolo zmapovať sieť existujúcich partnerstiev vo vede a výskume medzi inštitúciami z EÚ a Brazílie, ako aj identifikovať hlavné prekážky v spolupráci. Záverečná správa projektu obsahujúca výsledky skúmania je k dispozícii k stiahnutiu tu.
Paralelne s projektom INCOBRA sa uskutočnil iný projekt, BILAT USA 4.0, ktorý sledoval podobné ciele v USA ako projekt INCOBRA v Brazílii.
Najdôležitejším výstupom projektu je identifikácia prekážok vzájomnej spolupráce. Za najväčšiu prekážku je považovaný fakt, že USA sa môže v rámci grantových schém zaviazať na obdobie najviac 1 roka, ktorý zodpovedá 1 fiškálnemu roku, zatiaľ čo EÚ využíva systém viacročného finančného rámca.
USA taktiež vo veľkej miere využíva bottom-up prístup, zatiaľ čo vo väčšine prípadov EÚ inklinuje skôr k „top-down“ finančným schémam.
V rámci vytvorených bilaterálnych partnerstiev medzi EÚ a USA sa konštatuje, že:
- niektoré krajiny EÚ si vytvorili partnerstvá s americkými výskumnými inštitútmi (napr. FR, IT, DE, LU, PL, ES, UK);
- štáty kladú dôraz na mobilitu výskumníkov. Niektoré krajiny EÚ majú vytvorené špeciálne schémy umožňujúce individuálnu či kolektívnu mobilitu do USA (napr. FR, DE, AT, SE, BE, FI);
- programy NSF (National Science Foundation, USA) pod názvom GROW a PIRE umožňujú americkým výskumníkom pracovať v Európe. Zmluvy boli uzatvorené napr. s CZ, FR, DE, IE, IT, NO, PL, ES, CH.
Záverečná správa projektu BILAT USA 4.0 je zatiaľ v procese hodnotenia a bude sprístupnená neskôr.
ENRICH: European Network of Research and Innovation Centres and Hubs
Posledná prezentácia bola zameraná na kľúčové informácie o centrách ENRICH, ktoré sú založené v Číne, USA a Brazílii, teda popredných trhoch založených na inováciách. ENRICH je synonymom pre sieť centier, ktoré podporujú internacionalizáciu európskej vedy, technológií a inovácií. Sieť centier ENRICH ponúka služby európskym verejným aj súkromným subjektom, ktorý si želajú vytvoriť spojenie s inovačnými trhmi v daných krajinách.
Každé z centier disponuje vlastným internetovým portálom:
ENRICH centrá vystupujú ako styčné kancelárie zastupujúce subjekty, ktoré sa stali ich členmi. Projekt sa momentálne nachádza vo svojej pilotnej fáze. Výmenou za členský poplatok získajú partnerské subjekty z EÚ prístup k portfóliu služieb uľahčujúcich prienik na trh v danej krajine.
Členmi sa môžu stať verejné aj súkromné subjekty, vrátane ministerstiev. ENRICH centrá by uvítali vyššie zapojenie subjektov zo štátov juhovýchodnej Európy.