Dňa 26. júna 2019 Európska komisia oznámila výsledky prvého pilotného kola iniciatívy „Európske univerzity“. Z celkového počtu 54 prijatých žiadostí bolo vybraných 17 aliancií Európskych univerzít, ktoré zahŕňajú 114 inštitúcií vysokoškolského vzdelávania z 24 členských štátov EÚ. Vybrané univerzity zvýšia kvalitu a príťažlivosť európskeho vysokoškolského vzdelávania a posilnia spoluprácu medzi inštitúciami, ich študentmi a zamestnancami. Výsledky sú súčasťou výzvy programu Erasmus+ na tému „Európske univerzity“, ktorá sa spustila v októbri 2018.
Výber sa uskutočnil na základe hodnotenia, ktoré vykonalo 26 nezávislých externých odborníkov vrátane rektorov, profesorov a výskumných pracovníkov vymenovaných Komisiou. Európske univerzity sú nadnárodné aliancie inštitúcií vysokoškolského vzdelávania z celej EÚ, ktoré zdieľajú dlhodobú stratégiu a podporujú európske hodnoty a identitu. Cieľom iniciatívy je výrazne posilniť mobilitu študentov a zamestnancov a posilniť kvalitu, inklúziu a konkurencieschopnosť európskeho vysokoškolského vzdelávania. Celkovo sa do výzvy zapojilo viac ako 300 inštitúcií vyššieho vzdelávania z 28 členských štátov a ďalších krajín programu Erasmus+.
Výber európskych univerzít zahŕňa širokú škálu inštitúcií vyššieho vzdelávania z celej EÚ, od univerzít aplikovaných vied, technických univerzít a univerzít výtvarného umenia až po komplexné a výskumne vysoké univerzity.
Európske univerzity sa stanú medziuniverzitnými areálmi, v ktorých sa študenti, doktorandi, zamestnanci a výskumní pracovníci môžu plynulo pohybovať. Budú zhromažďovať svoje odborné znalosti, platformy a zdroje na poskytovanie spoločných učebných osnov alebo modulov pokrývajúcich rôzne disciplíny. Tieto učebné osnovy budú dostatočne flexibilné a umožnia študentom prispôsobiť si svoje vzdelanie, vybrať si, čo a kde študovať a získať európsky titul. Európske univerzity tiež prispejú k trvalo udržateľnému hospodárskemu rozvoju regiónov, v ktorých sa nachádzajú, pretože ich študenti budú úzko spolupracovať so spoločnosťami, miestnymi orgánmi, akademikmi a výskumníkmi, s cieľom nájsť riešenia problémov, ktorým čelia ich regióny.
Celkovo je pre prvých 17 „európskych univerzít“ k dispozícii rozpočet vo výške 85 miliónov EUR. Pôvodne bolo na iniciatívu vyčlenených 60 miliónov EUR, no zvýšenie rozpočtu Erasmus+ umožnilo financovanie 17 aliancií, a nie 12 pôvodne plánovaných. Každá aliancia dostane v najbližších troch rokoch až 5 miliónov EUR, aby mohla začať realizovať svoje plány a pripravovať pôdu pre ďalšie inštitúcie vyššieho vzdelávania v celej EÚ. Ich pokrok bude pozorne monitorovaný.
Prvá už uzavretá výzva – spolu s druhou, ktorá sa má začať na jeseň – otestuje rôzne modely s cieľom zaviesť novú koncepciu európskych univerzít a jej potenciál posilniť vysokoškolské vzdelávanie. Pokiaľ ide o budúci dlhodobý rozpočet EÚ na obdobie rokov 2021 – 2027, Komisia navrhla, aby sa v rámci programu Erasmus+ v plnej miere zaviedli európske univerzity. Zatiaľ čo niektoré aliancie sú komplexné a pokrývajú všetky disciplíny, iné sú napríklad zamerané na udržateľnosť mestského pobrežia, spoločenské vedy alebo globálne zdravie. Každá aliancia pozostáva v priemere zo siedmich inštitúcií vyššieho vzdelávania zo všetkých častí Európy, čo vedie k novým partnerstvám. Odráža to distribúciu žiadostí prijatých z rôznych krajín.
Druhá pilotná výzva na predkladanie návrhov bude zverejnená v októbri 2019, čo dáva priestor na zintenzívnenie kontaktov so zahraničnými partnermi a prácu na koncepte spolupráce.
Európska komisia navrhla túto novú iniciatívu vedúcim predstaviteľom Európskej únie pred sociálnym summitom v Göteborgu v novembri 2017. Iniciatívu bola schválená Európskou radou v decembri 2017 a vyzvala na vytvorenie najmenej 20 európskych univerzít do roku 2024. Iniciatíva je súčasťou celkového cieľa smerujúceho k vytvoreniu Európskeho vzdelávacieho priestoru do roku 2025.