Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Budúce európske partnerstvo Inovatívne pokročilé materiály pre Európu zverejnilo svoj strategický program



Zdroj: Bavarian Research Alliance

V súvislosti s oficiálnym spustením Iniciatívy pre inovatívne pokročilé materiály (IAM-I) koncom januára 2025 bol zverejnený Strategický výskumný a inovačný program (SRIA) budúceho spoluprogramovaného európskeho partnerstva Inovatívne pokročilé materiály pre Európu (IAM4EU). Partnerstvo, ktorého príprava aktuálne prebieha, bude  výsledkom spolupráce verejného a súkromného sektora, ktoré má za cieľ premostiť medzeru medzi akademickým výskumom a priemyselnými potrebami. Hlavným poslaním je urýchliť vývoj, komercializáciu a implementáciu inovatívnych pokročilých materiálov (IAM) v strategických odvetviach. IAM sú materiály, ktoré nielenže podporujú inovácie v už existujúcich technológiách, ale umožňujú aj vznik nových, pričom dbajú na bezpečnosť, udržateľnosť a cirkularitu. Slovo “inovatívne” zdôrazňuje komerčný potenciál, ako aj modifikácie či funkčnú úpravu potrebnú na výrobu týchto materiálov alebo na ich nové spôsoby využitia. IAM sú preto kľúčové pri dosahovaní Dvojitej transformácie a posilňovaní konkurencieschopnosti a odolnosti Európy. 

Od začiatku partnerstva IAM4EU je vypracovaná stratégia a plán pre interakciu a spoločné aktivity s ďalšími relevantnými európskymi partnerstvami. Spolupráca bude prebiehať aj s širším európskym ekosystémom výskumu a inovácií, aby sa zabezpečila koherencia, koordinácia a doplňovanie aktivít. Celkový prístup zahŕňa spoločné tvorenie cestovných máp a zosúladenie cieľov medzi jednotlivými partnerstvami. Taktiež sa bude klásť dôraz na identifikáciu jasných bodov prenosu technológií, ktoré umožnia prechod IAM a súvisiacich technológií z laboratória do praxe a ich dopad na viaceré priemyselné odvetvia.

 IAM4EU nadviaže spoluprácu najmä s týmito európskymi partnerstvami: 

 

Prioritné oblasti

Európska komisia identifikovala niekoľko prioritných oblastí, v ktorých má EÚ značnú konkurenčnú výhodu vďaka silnému priemyselnému a výskumnému ekosystému. Rozvoj IAMs môže v rámci týchto prioritných oblastí viesť k ďalšiemu pokroku konkurencieschopnosti v porovnaní s globálnymi hráčmi ako je USA alebo Čína. 

 

Príklady prioritných oblastí:

Energetika 

Európska zelená dohoda stanovuje ambiciózny cieľ: dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Tento cieľ si však vyžaduje revolúciu v oblasti energetických materiálov – 98 % svetovej produkcie permanentných magnetov, ktoré sú nevyhnutné pre elektromobily a veterné turbíny, sa dnes vyrába v Číne. Európska závislosť na týchto dovozoch ohrozuje jej energetickú bezpečnosť.

IAM4EU sa preto sústredí na vývoj alternatívnych magnetov z dostupnejších surovín, ako aj na materiály pre novú generáciu batérií s vyššou kapacitou a nižšou cenou. Rovnako dôležitý je pokrok v oblasti vodíkových technológií, kde sú potrebné materiály odolné voči vysokým teplotám a korózii. Trh s týmito materiálmi má podľa odhadov do roku 2050 narásť na 176 miliárd EUR, čo otvára obrovské ekonomické príležitosti pre európske firmy.

 

Elektronika

Európska komisia zaradila elektroniku medzi 15 strategicky najdôležitejších priemyselných ekosystémov. Avšak, elektronický odpad je dnes najrýchlejšie rastúcim odpadovým tokom na svete. V roku 2021 ho celosvetovo pribudlo 57,4 milióna ton, pričom len zlomok sa recykluje. Okrem environmentálnej záťaže tento sektor spotrebúva obrovské množstvo kritických surovín, ktorých zásoby sú obmedzené. Elektronika predstavuje 1 % celkovej ťažby materiálov, spôsobuje 2,3 % škôd na prírodnom prostredí priemyselných ekosystémov, pričom jej podiel je 1,5 % na celkových emisiách skleníkových plynov v priemyselnom sektore. 

IAM4EU sa tak zameria na hľadanie alternatívnych materiálov a procesov zameraných na zvýšenie cirkularity a zníženie environmentálnej záťaže. Inovatívne materiály budú špeciálne navrhnuté na podporu prechodu elektronického priemyslu k nulovým emisiám, zvýšenie efektívnosti zdrojov a zníženie tvorby odpadu.

 

Kontext

Partnerstvo IAM4EU je súčasťou  klastra 4 – digitalizácia-priemysel a vesmír programu Horizont Európa. Toto strategické zaradenie zdôrazňuje úlohu pokročilých materiálov pri formovaní priemyselnej transformácie a technologického pokroku. Okrem toho je taktiež v súlade s Pracovným programom EÚ na rok 2024, ktorý zahŕňa Správu o pokročilých materiáloch pre vedúce postavenie v priemysle. Komisia tak plánuje spolupracovať s členskými štátmi na urýchlení vývoja bezpečných, udržateľných a cirkulárnych pokročilých materiálov. Oficiálne spustenie partnerstva IAM4EU medzi IAM-I a Európskou komisiou sa očakáva v marci 2025.

 

Zverejnené 24.3.2025, slord