Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Budúcnosť výskumno-inovačných partnerstiev v rámcovom programe Horizon Europe



Dňa 7. júna Komisia zverejnila návrh nového rámcového programu EÚ pre výskum a inovácie s názvom Horizon Europe, ktorý začne fungovať od januára 2021. Zatiaľ čo v prípade celkovej politiky nového rámcového programu sa dá hovoriť najmä o „vývoji, a nie revolúcií„, časť programu o „európskych partnerstvách“ sa výrazne líši v porovnaní s programom Horizont 2020. Komisia navrhuje, aby boli „európske partnerstvá“ súčasťou II. piliera programu Horizon Europe.

Legislatívny návrh rozlišuje tri typy európskych partnerstiev:

  • i. spoločne navrhnuté partnerstvá (co-programmed partnerships) medzi EÚ, členskými štátmi / pridruženými krajinami a / alebo inými zainteresovanými stranami, na základe memoranda o porozumení alebo zmluvných dohôd s partnermi (model cPPP);
  • ii. spolufinancované partnerstvá (co-funded partnerships) s viac alebo menej centralizovaným financovaním verejných a / alebo iných zdrojov financovania v oblasti výskumu a inovácií EÚ (súčasné modely ERA-NET, EJP, model FET Flagships);
  • iii. inštitucionalizované partnerstvá (institutionalised partnerships) na základe článku 185 alebo 187 ZFEÚ a nariadenia o EIT pre KICs).

Okrem tohto nového rozdelenia, ktoré jasne zjednodušuje súčasné partnerstvá, pokiaľ ide o označenia a nástroje, je veľmi dôležité, aby sa návrhy budúcich partnerstiev finančne podporovali prostredníctvom programu Horizon Europe len vtedy, keď sa budú zaoberať prioritami rámcového programu. Partnerstvá v oblasti výskumu a inovácií musia navyše dokázať, že sú skutočne potrebné a iné politické nástroje by neboli schopné dosiahnuť podobné výsledky.

Revidovaný politický prístup je jednoznačne dobrou správou pre partnerstvá, keďže sú konečne uznané ako dôležitý a strategický pilier európskej politiky v oblasti výskumu a inovácií, ktorá je oveľa lepšie zakotvená v celkovom nastavení priorít. Na druhej strane, keďže sú očakávania vyššie ako v rámci programu Horizont 2020, Komisia bude zohrávať ešte aktívnejšiu úlohu pri navrhovaní a realizácii partnerstiev a požiadavky na partnerov, či už vnútroštátne a / alebo regionálne vlády, priemysel alebo nadácie, sa zvýšia.