Poslanci Európskeho parlamentu potvrdili svoje stanovisko k ďalšiemu dlhodobému rozpočtu EÚ vrátane presného rozpisu súm pre každý program EÚ.
Parlament zdôrazňuje svoju „jednotu a pripravenosť“ pre nadchádzajúce rokovania o viacročnom finančnom rámci (VFR) na roky 2021-2027 s ministrami EÚ a vyjadruje poľutovanie nad tým, že členské štáty zatiaľ „nedosiahli žiadny významný pokrok“ pri hľadaní spoločnej pozície.
Poslanci sa domnievajú, že návrh VFR, predložený Európskou komisiou (EK), je východiskovým bodom, ale jeho navrhovaná úroveň neumožní EÚ plniť svoje politické záväzky a reagovať na dôležité výzvy. Poslanci Európskeho parlamentu preto potvrdili nasledujúce priority:
• Stanoviť rozpočet rámcového programu EÚ pre výskum a inovácie Horizon Europe na 120 miliárd EUR v cenách roku 2018;
• Podporiť Európsky fond pre strategické investície (tzv. „Juncker plan“);
• Zvýšiť financovanie dopravnej infraštruktúry a MSP;
• Zachovať financovanie dlhodobej politiky súdržnosti a poľnohospodárstva;
• Zdvojnásobiť zdroje na riešenie nezamestnanosti mladých ľudí, strojnásobiť zdroje pre program Erasmus+;
• Stanoviť prínos EÚ ku klimatickým cieľom minimálne vo výške 25% výdavkov VFR a 30% čo najskôr, najneskôr však do roku 2027.
Nový a jednoduchší systém príjmov
Pokiaľ ide o reformu zdrojov príjmov EÚ („vlastné zdroje“), poslanci zdôrazňujú, že súčasný systém je „veľmi zložitý, nespravodlivý a netransparentný a úplne nepochopiteľný pre občanov EÚ“.
Nový, jednoduchší systém by mal podstatne znížiť priame príspevky členských štátov založené na hrubom národnom príjme a zaručiť primerané financovanie výdavkov EÚ v rámci nového VFR. Parlament tiež schvaľuje zrušenie všetkých zliav a iných korekčných mechanizmov.
Poslanci požadujú zavedenie nových vlastných zdrojov, ako je napríklad systém dane z príjmov právnických osôb (vrátane zdaňovania veľkých spoločností špecializujúcich sa na digitálny sektor), dane z príjmov z obchodovania s emisiami a dane z plastu.
Zdôrazňujú, že príjmy a výdavky by sa mali považovať za jednotný balík; preto by všetky prvky balíka VFR / vlastné zdroje, mali zostať na rokovacom stole, až kým sa nedosiahne konečná dohoda.
Predbežná správa o pozícií Európskeho Parlamentu k VFR na roky 2021-2027 na účely dosiahnutia dohody bola prijatá s 429 hlasmi, 207 hlasov bolo proti a 40 poslancov sa zdržalo hlasovania.
Ďalšie kroky
Od prijatia uznesenia o VFR prijatom v marci 2018 je Parlament pripravený rokovať a rozhovory môžu začať hneď, ako sa Rada dohodne na spoločnej pozícii.
Poslanci očakávajú, že „sa dosiahne dobrá dohoda pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2019, aby sa zabránilo vážnym prekážkam pri spustení nových programov v dôsledku oneskoreného prijatia finančného rámca, ako to bolo v minulosti“.
Kontext
Približne 94% rozpočtu EÚ smeruje k občanom, regiónom, mestám, poľnohospodárom a podnikom. Administratívne výdavky EÚ predstavujú približne 6% z celkovej sumy.
Viac informácií: