Tlak na výskumných pracovníkov, aby verejne informovali o svojom výskume sa v posledných rokoch stupňuje. Tento trend je príznačný najmä pre obdobia, keď sa výskum dostáva do centra pozornosti a je potrebné rýchlo poskytnúť aktuálne informácie širokej verejnosti ako počas pandémie COVID-19.
V porovnaní s vedeckými publikáciami ale komunikácia v tradičných médiách a na sociálnych sieťach kladie silný dôraz na stručnosť a časovú efektívnosť, čo môže do značnej miery komplikovať prezentáciu jasného, komplexného a transparentného obrazu výskumu.
Existuje veľa dôkazov, ktoré naznačujú, že akademický výskum si zachováva širokú dôveru verejnosti, ale zlyhania integrity, a to tak vo výskumnom procese, ako aj v komunikácii, môžu túto dôveru podkopať a viesť k tomu, že sa ľudia budú viac spoliehať na dezinformácie. Ľudia preto musia mať pocit, že informácie, ktoré dostávajú, sú nielen presné, ale že sú podávané spôsobom, ktorý im pomáha pochopiť ich nuansy a neistoty a poskytuje úplný obraz pre pochopenie danej problematiky.
V nedávnej publikácii od LERU sa preto píše, že je potrebné klásť väčší dôraz na zručnosti, ktoré by výskumníkom pomohli pri správnom a jasnom predstavení výsledkov ich výskumu, pričom sa sústredí najmä na:
- Otvorenosť vo výskumnej komunikácii:
- Musíme podporiť výskumníkov, aby informovali o kľúčových bodoch svojho výskumu aj vrátane predstavenia všetkých spolupracovníkov ako aj kontextu a informácií o prípadnom konflikte záujmov. Práve otvorenosť v otázke konfliktu záujmov a financovania výskumu je nepochybne súčasťou efektívnej komunikácie, avšak tieto body sa pomerne ťažko komunikujú v obmedzenom priestore, ktorý nám ponúkajú jednotlivé komunikačné médiá. Preto je užitočná aj otvorená veda, ktorá umožňuje nasmerovať čitateľov na podrobnejšie a diferencovanejšie informácie, čím sa znižuje riziko, že výskumníci budú zle pochopení.
- Informovanie o neistote:
- Univerzity by mali byť povzbudzované, aby preskúmali, ako môžu podporovať a školiť výskumných pracovníkov, aby správne prezentovali aj tie časti výskumu, ktoré sú spojené s neistotou. Ide pravdepodobne o najťažšiu výzvu, keďže umenie komunikovať stručne a zrozumiteľne pomocou komunikačných médií bez toho, aby sa nadsadili výsledky alebo bagatelizovali neistoty, skutočne vyžaduje veľkú dávku zručností.
- Sociálne siete a podobné komunikačné platformy:
- Inštitúcie by mali usmerniť svojich výskumných pracovníkov, ako najlepšie komunikovať na týchto platformách tak, aby sa vyhli nástrahám online komunikácie a zároveň prispôsobili komunikačný štýl konkrétnemu médiu. Výskumní pracovníci musia komunikovať slobodne spôsobom, o ktorom si myslia, že bude pre ich výskum a spoločnosť najprínosnejší. Zároveň si ale musia uvedomiť, ako veľmi je dôležité ich vystupovanie. V tomto ohľade sa treba určite vyhnúť najmä prezentácií osobných nepodložených názorov ako aj prejavov prílišnej emočnosti.
Podľa hlavného autora publikácie „Komunikácia s integritou” Dr. Rhysa Morgana z Univerzity v Cambridge mnohé univerzity v týchto oblastiach už teraz napredujú, no stále existujú ďalšie možnosti, ako lepšie začleniť integritu výskumu do odbornej prípravy výskumných pracovníkov. Túto otázku posúvajú do popredia aj systematické zmeny na univerzitách, ako napríklad potreba akademických pracovníkov preukázať, že ich výskum má vplyv.
Zároveň vo všeobecnosti platí, že univerzity sa ako verejné inštitúcie snažia zvýšiť informovanosť o výsledkoch výskumu, najmä tých, ktoré sú financované z verejných zdrojov. Dôležitá je však správna komunikácia. Napríklad, ak je výskum v počiatočnom štádiu alebo existujú alternatívne vysvetlenia, treba o tom transparentne informovať.
Dr. Rhys Morgan tvrdí, že komunikácia o výskume sa v agende integrity výskumu často prehliada, pretože aj keď odborníci na integritu sledujú celý proces výskumu od jeho začiatku až po publikovanie v časopisoch alebo knihách, tlač a komunikáciu na sociálnych sieťach následne často prenechávajú komunikačným tímom.
Podľa autora je potrebné plynulé prepojenie medzi podporou integrity na univerzitách a komunikáciou. Integrita by mala byť včlenená do odbornej prípravy, aby bola efektívna a dostala sa k ľuďom, ktorí v tejto oblasti naozaj potrebujú podporu.
Viac informácií: Rozhovor LERU s Dr. Rhysom Morganom
Zverejnené 31.10.2024, slord