Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

EARTO vypracovalo odporúčania pre výskum a inovácie v oblasti bezpečnosti



EARTO, Európske združenie výskumných a technologických organizácií, uverejnilo dokument s názvom „Towards Horizon Europe: Bridging the Valley of Death in Security Research“. Výraz „Údolie smrti“ opisuje chýbajúce premostenie medzi výskumom a vývojom nových riešení a ich prienikom na trh.

Dokument, ktorý vypracovala pracovná skupina EARTO pre výskum bezpečnosti a obrany, oceňuje úsilie, ktoré Európska komisia už vynaložila v oblasti výskumu bezpečnosti. Pracovná skupina považuje nové nástroje v rámci programu Horizon Europe, ako napríklad Európsku radu pre inovácie (Euopean Innovation Council, EIC), za užitočné na podporu inovačných ambícií. Podľa EARTO je však nanajvýš dôležité lepšie pochopiť a zvážiť osobitosti procesu bezpečnostného výskumu na európskej úrovni a usilovať sa o zavedenie vhodných podporných prvkov.

Pracovná skupina EARTO preto vo svojom dokumente uvádza šesť odporúčaní na preklenutie „údolia smrti“ v oblasti bezpečnostného výskumu:

  • Aktívne podporovať zapojenie všetkých zainteresovaných strán uskutočňujúcich výskum a vývoj v oblasti bezpečnosti počas celého procesu (aj počas fáz projektovania);
  • Stimulovať ďalšiu účasť a zapojenie odborníkov z praxe do výskumno-inovačných projektov v oblasti bezpečnosti, ktoré budú stavať a implementovať výsledky už uskutočnených projektov;
  • Implementovať štruktúrovaný prístup k rozvoju spôsobilostí na úrovni členských štátov, ktorý prispieva k programovaniu výskumu na úrovni Európskej komisie, s cieľom reagovať na potvrdené a všeobecne uznávané potreby odborníkov z praxe;
  • Umožniť dostatočne dlhé trvanie výskumno-inovačných projektov v oblasti bezpečnosti;
  • Aktívne podporovať vyhradenú oblasť v rámci verejne dostupnej platformy EÚ pre výsledky výskumu (EU Research Results Platform), ktorá obsahuje všetky kľúčové využiteľné výsledky projektov výskumu verejnej bezpečnosti.
  • Pozdvihnúť koordináciu užitočných interakcií medzi jednotlivými projektami na úroveň generálnych riaditeľstiev (namiesto toho, aby spadala na úroveň výkonných agentúr), aby sa umožnila ďalšia tvorba politík čerpajúc zo skúseností získaných v rámci realizovaných výskumno-inovačných projektov v oblasti bezpečnosti.

Celý dokument si môžete pozrieť tu.

Viac informácií: