Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

EÚ a India posilňujú svoje strategické partnerstvo



Zdroj: Európska komisia

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen spolu s kolégiom komisárov navštívila Indiu s cieľom posilniť strategické partnerstvo medzi EÚ a Indiou. Tieto diskusie sa zameriavali na kľúčové oblasti, ako sú obchod, technológie, obrana a udržateľný rozvoj. Cieľom návštevy bolo urýchliť rokovania o dohode o voľnom obchode, ktorá by mala priniesť výhody pre obe strany, a to nielen v ekonomickej oblasti, ale aj v oblasti bezpečnosti a inovácií. Predsedníčka stretla sa stretla s premiérom Narendrom Modim, s ktorým diskutovala o potrebe spoločného postupu pri riešení globálnych výziev, ako sú zmeny klímy, kybernetickej bezpečnosti

 

Druhé ministerské stretnutie Rady pre obchod a technológiu (TTC)

Ďalšou dôležitou súčasťou tejto návštevy bolo druhé ministerské stretnutie Rady pre obchod a technológiu (TTC), ktoré viedli za EÚ výkonná podpredsedníčka pre technologickú suverenitu Henna Virkkunen, komisár pre obchod Maroš Šefčovič a komisárka pre startupy a inovácie Ekaterina Zaharieva. Toto stretnutie podčiarklo význam technológie a obchodu v spoločnej agende, ktorá zahŕňa inováciu v oblasti recyklácie batérií a výroby vodíka.

Európska komisia sa usiluje o rozšírenie zoznamu krajín pridružených k jej výskumnému a inovačnému programu Horizont Európa. . V rámci tejto iniciatívy EÚ vyzvala Indiu, aby zvážila pripojenie k tomuto programu, čo by poskytlo obom stranám príležitosti na hlbšiu vedeckú a technologickú spoluprácu. India, s jej bohatou tradíciou vo výskume a inováciách, má potenciál významne prispieť k spoločným projektom, čo by prinieslo výhody nielen európskemu výskumu, ale aj indickému technologickému rozvoju.

Zaharieva, ktorá bola súčasťou širšej delegácie EÚ, vyzdvihla tieto možnosti počas návštevy. EÚ a India sa dohodli na spoločnej výskumnej spolupráci v oblastiach, ako sú recyklácia batérií pre elektrické vozidlá, morský plastový odpad a výroba vodíka. Celkový objem finančných prostriedkov na tieto projekty je odhadovaný na 60 miliónov EUR

V oblasti obchodných rokovaní sa EÚ a India dohodli na posilnení dodávateľských reťazcov, najmä v sektoroch poľnohospodárstva, čistých technológií a farmaceutických produktov. Diskutovalo sa tiež o multilaterálnom obchodnom systéme, pravidlách pre priame zahraničné investície a implementácii mechanizmu EÚ na reguláciu uhlíkových emisií. Spolupráca v týchto oblastiach má priamy dopad na hospodársky rast oboch regiónov a umožní obom stranám reagovať na globálne výzvy, ako sú klimatické zmeny a technologická revolúcia.

Tieto stretnutia znamenajú kľúčový krok v prehlbovaní strategického partnerstva medzi EÚ a Indiou. Obidve strany si uvedomujú, že ich spolupráca má potenciál ovplyvniť nielen ich regionálnu stabilitu, ale aj globálnu dynamiku. 

 

Kontext: 

EÚ a India zdieľajú spoločný záväzok k pravidlami riadenému globálnemu poriadku, efektívnemu multilaterálnemu prístupu a udržateľnému rozvoju. India sa stala strategickým partnerom EÚ už v roku 2004 a v roku 2022 oslávili 60. výročie ich vzťahov.

Spolupráca medzi EÚ a Indiou v rokoch 2020 až 2025 je riadená Strategickou cestovnou mapou EÚ-India, Stratégiou EÚ pre spoluprácu v Indo-Pacifiku a globálnou Stratégiou Gateway. V rámci tejto spolupráce existuje viac než 50 sektorových dialógov. EÚ je najväčším obchodným partnerom Indie, pričom obchod so tovarom v hodnote 124 miliárd EUR v roku 2023 vzrástol o takmer 90 % v poslednom desaťročí. Viac než 6 000 európskych spoločností je prítomných v Indii, pričom priamo poskytujú 1,7 milióna pracovných miest.

Vzhľadom na túto silnú ekonomickú väzbu EÚ a India obnovili rokovania o dohode o voľnom obchode v roku 2022, ktoré nadviazali na návštevu predsedníčky von der Leyenovej v Naí Dillí. Očakáva sa, že ďalšie kolo rokovaní sa uskutoční od 10. do 14. marca 2025 v Bruseli.

 

Viac informácií:

 

Zverejnené, 17.03.2025, slord