Uzol EOSC EÚ je prvou platformou navrhnutou na zjednodušenie prístupu k vedeckým dátam, publikáciám, softvéru a službám. Platforma umožňuje výskumným pracovníkov v rámci celej EÚ efektívne spolupracovať a napomáhať rozvoju a pokroku v oblasti otvorenej vedy.
Po spustení počiatočnej webovej stránky uzla EOSC EÚ v apríli tohto roku, Európska komisia oficiálne spustila fungovanie uzla EOSC EÚ začiatkom októbra.
Platforma poskytuje výskumným pracovníkom prístup k množstvu vedeckých publikácií, dát a softvérov, umožňuje vyhľadávať a získavať prístup k službám a nástrojom z výskumných infraštruktúr či klastrov, využívať výpočtové a interaktívne nástroje na spoluprácu, aplikácie a služby bez poplatkov pri ich používaní a možnosť vytvárať tímy a spolupracovať na aplikovaní princípov otvorenej vedy pomocou rôznych nástrojov, služieb a zdrojov navrhnutým na zjednodušenie a zlepšenie ich výskumných aktivít. Platforma okrem iného poskytuje podporu jej používateľom v každej fáze ich výskumu, čím zabezpečuje aj väčšiu spoluprácu a inovácie naprieč vedeckým prostredím EÚ.
Spustením úplnej verzie platformy uzla EOSC EÚ bolo zavedených viacero nových dostupných funkcií, ktoré umožnia používateľom platformy efektívne riešiť kľúčové výzvy vo vedeckom prostredí:
- Prenos veľkého množstva dát: umožňuje bezproblémový prenos rozsiahlych dátových súborov do prostredia prispôsobeného na ich spracovanie,
- Prenos veľkých súborov: optimalizovaný prenos súborov možný s vyššou mierou bezpečnosti a integrity,
- Virtuálne stroje: návrh a realizácia experimentov flexibilne a pomocou zabezpečenia ich reprodukovateľnosti,
- „Cloud Container“ platforma: zefektívňuje nasadzovanie kontajnerovaných aplikácií, vďaka čomu sú pracovné postupy vo výskume plynulejšie a efektívnejšie,
- Interaktívne poznámkové bloky: vytvorenie a zdieľanie dokumentov obsahujúcich kód, rovnice, vizualizácie či vysvetľujúci text,
- Synchronizácia a zdieľanie súborov: umožňuje automatickú synchronizáciu súborov a ich bezpečné zdieľanie medzi rôznymi lokalitami a tímami.
Používatelia platformy sú vyzývaní, aby platformu nielen aktívne využívali prostredníctvom jej služieb, nástrojov a zdrojov ale aj do nej prispievali svojimi poznatkami a poskytovaním spätnej väzby prostredníctvom fóra používateľov alebo technologického fóra. Platforma teda pomáha uľahčovať cezhraničnú spoluprácu a umožňuje výskumným pracovníkom pracovať s rozsiahlymi dátami, vytvárať pokročilé simulácie či vykonávať zložité výpočty a to všetko v bezpečnom a vysoko integrovanom prostredí.
- Viac informácií (ANG)
Zverejnené 14.11.2024, slord