
Európska komisia predstavila novú iniciatívu pod názvom Dohoda o čistom priemysle (z angl. Clean Industrial Deal), ktorá predstavuje strategický plán na podporu ekologickej a konkurencieschopnej priemyselnej výroby v EÚ. Cieľom dohody je posilniť konkurencieschopnosť a odolnosť európskeho priemyslu a zároveň podporiť jeho prechod na ekologickejšie riešenia. Dohoda predstavuje kľúčový krok a reaguje na rastúcu potrebu modernizácie energeticky náročných odvetví a podpory čistých technológií v snahe dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050.
Podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen: „Európa nie je len kontinentom priemyselných inovácií, ale aj centrom priemyselnej výroby. Napriek tomu sa dopyt po čistých produktoch spomalil a časť investícií sa presunula do iných regiónov. Naše spoločnosti brzdí príliš veľa prekážok, od vysokých cien energií po nadmernú regulačnú záťaž. Clean Industrial Deal má odstrániť tieto bariéry a vytvoriť jasný obchodný prípad pre Európu.“
Balík vo všeobecnosti naznačuje budúce opatrenia, ktoré ma Komisia v úmysle prijať. Stratégia je štrukturovaná okolo 6 tém, ktoré Komisia označuje ako ,,hybné sily podnikania’‘. Táto iniciatíva nepredstavuje žiadnu zásadnú zmenu v smerovaní Komisie, skôr celkový vývoj existujúceho rámca, ktorý predstavuje snahu nájsť spôsoby, ako čo najlepšie podporiť priemysel EÚ.
Kľúčové oblasti dohody:
Dohoda sa zameriava na dva hlavné sektory, ktoré sú kľúčové pre transformáciu európskeho priemyslu:
- energeticky náročné odvetvia – tieto sektory čelia vysokým nákladom na energiu, neférovej medzinárodnej konkurencii a prísnym reguláciám, čo oslabuje ich schopnosť súťažiť na globálnom trhu.
- čisté technológie – predstavujú kľúčový faktor budúceho rastu a konkurencieschopnosti, pričom zohrávajú zásadnú úlohu pri transformácii priemyslu na udržateľný model.
V marci 2025 Komisia predstaví akčný plán pre automobilový priemysel, na jar bude nasledovať plán pre oceľ a kovy. Ďalšie cielené opatrenia sa budú týkať chemického priemyslu a sektoru čistých technológií.
Clean Industrial Deal je založený na 6 pilieroch:
1. Zníženie nákladov na energiu:
Cenovo dostupná energia je základom konkurencieschopnosti, jeho cieľom je zníženie účtov za energie pre priemyselné odvetvia, podniky a domácnosti a celková podpora prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo. Zahrňuje aj akčný plán pre dostupnú energiu a Zákon o akcelerátore priemyselnej dekarbonizácie, ktorý bude predstavený v Q4 2025.
2. Vedúce trhy
Iniciatíva vedúcich trhov sa zameriava na prospech a ochranu kľúčových priemyselných odvetví EÚ v oblasti čistej dohody najmä v dvoch odvetviach: Zavedenie necenových kritérií do postupov verejného obstarávania a stimulov pre súkromné nákupy, Podpora využívania obnoviteľného a nízkouhlíkového vodíka. Cieľom je, aby 40 % kľúčových komponentov čistých technológií pochádzalo z domácej výroby v EÚ.
3. Mobilizácia verejných a súkromných investícií
Téma financovania je štrukturovaná do troch akcií: posilňovanie financovania na úrovni EÚ, získavanie súkromných investícií a reforma pravidiel štátnej pomoci, vrátane zrýchlenia zakladania a zefektívnenia nových IPCEI. EK v tomto kontexte vyhlási v rámci HE vlajkovú výzvu na podporu projektov pripravených na spustenie vo výške 600 mil. € (2026-2027).
4. Obehové hospodárstvo a materiálová dostupnosť
Táto téma je štrukturovaná okolo rýchlej implementácie zákona o kritických surovinách. Komisia sa zameria na implementáciu zákona o kritických surovinách. Doplní to nový zákon o obehovom hospodárstve naplánovaný na rok 2026, ktorý vytvorí jednotný trh pre druhotné suroviny a odpad a zefektívni obchodný proces s týmito komoditami.
5. Globálna spolupráca
Zameriava sa na tri činnosti: zlepšenie mechanizmu na úpravu uhlíkových hraníc (CBAM); podpora a ochrana priemyslu EÚ; a vytváranie čistých obchodných a investičných partnerstiev. Tieto zmeny si zasluhujú dôkladnú pozornosť zo strany priemyslu, prvé partnerstvo pre čistý obchod a investície sa spustí na jar 2025.
6. Rozvoj kvalifikovanej pracovnej sily
Európska pracovná sila musí disponovať nevyhnutnými zručnosťami na podporu prechodu k nízkouhlíkovému hospodárstvu, pričom kľúčovú úlohu zohrávajú znalosti v oblasti čistých technológií, digitalizácie a podnikania. Európska komisia sa zaviazala investovať do rozvoja pracovníkov, posilňovať ich zručnosti a vytvárať kvalitné pracovné miesta. Program Erasmus+ rozšíri vzdelávacie a odborné prípravné programy s cieľom pripraviť kvalifikovanú a flexibilnú pracovnú silu a zmierniť nedostatok zručností v strategických sektoroch, pričom na tento účel vyčlení až 90 miliónov EUR.
Vplyv na výskum a inovácie
Vo všeobecnosti bude Európska komisia chrániť strategické záujmy EÚ tým, že bude čoraz viac zameriavať príslušné výzvy na potreby priemyselnej dekarbonizácie, vo väčšej miere sa zameriavať na kritériá odolnosti v kompetitívnych výzvach a obmedzovať účasť tretích krajín v citlivých výskumných projektoch.
Zároveň Komisia v dokumente vyzdvihla výskum a inovácie ako kľúčový faktor na podporu novej generácie čistých technológií, čistej energie a dekarbonizovanej výroby v EÚ. Komisia plánuje spustiť významnú výzvu na predkladanie projektových návrhov vo výške približne 600 miliónov EUR v rámci pracovného programu Horizontu Európa na roky 2026 – 2027 na podporu projektov pripravených na zavedenie (z angl. fit-for-deployment). Cieľom bude podporiť synergie medzi rámcovým programom pre výskum a inovácie a Inovačným fondom, a tak vytvoriť súbor projektov siahajúcich od výskumu a inovácií až po ich zavedenie.
Okrem toho, s cieľom podporiť jadrovú fúziu ako inovatívny, dekarbonizovaný zdroj energie pre budúcnosť, bude navrhnutá stratégia pre fúziu, ktorá zahŕňa vytvorenie verejno-súkromných partnerstiev (PPP) na urýchlenie jej komercializácie.
Zároveň ako bolo oznámené aj v Kompase konkurencieschopnosti, Komisia bude spolupracovať so skupinou Európskej investičnej banky (EIB) a súkromnými investormi na zavedení investičného programu TechEU, ktorý pomôže preklenúť finančnú medzeru na podporu prelomových inovácií, posilnenie priemyselnej kapacity Európy a rozšírenie firiem investujúcich do inovatívnych technológií, akými sú umelá inteligencia, čisté technológie, kritické suroviny, skladovanie energie, kvantové počítače, polovodiče, biovedy a neurotechnológie. EIB bude tak naďalej rozvíjať nové prístupy na podporu európskych spoločností investujúcich do čistej transformácie. Medzi príklady môžu patriť motivačné mechanizmy na dosiahnutie dekarbonizačných cieľov.
Kontext
Dohoda o čistom priemysle predstavuje komplexný rámec na podporu priemyselnej transformácie v EÚ. Očakáva sa, že pomôže európskym firmám adaptovať sa na ekologické výzvy, pritiahne nové investície a posilní ich pozíciu na globálnom trhu.
Zverejnené 3.3.2025, slord