Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Európska komisia spustila online verejnú konzultáciu k Farmaceutickej stratégii pre Európu



Európska komisia spustila dňa 16. júna 2020 online verejnú konzultáciu k Farmaceutickej stratégii pre Európu. V nadväznosti na pandémiu COVID-19 sa stratégia, ktorá bude tiež informovať o novo navrhovanom programe EU4Health a zosúladí sa s rámcovým programom pre výskum a inovácie Horizon Europe, bude zameriavať na zabezpečenie dodávok bezpečných a cenovo dostupných liekov do Európy s cieľom uspokojiť potreby pacientov a podporovať európsky farmaceutický priemysel, aby si zachoval svoj inovačný potenciál a stal sa svetovým lídrom.

Táto iniciatíva je v súlade s novou Priemyselnou stratégiou pre Európu a prioritami uvedenými v Európskom klimatickým dohovorom (European Green Deal), Európskom pláne boja proti rakovine a Európskou digitálnou stratégiou.

Verejná konzultácia bude otvorená po dobu troch mesiacov a bude pozostávať z otázok, ktoré sa zameriavajú na kľúčové témy:

  • strategická autonómia a výroba liekov;
  • prístup k dostupným liekom;
  • inovácie;
  • environmentálna udržateľnosť ;
  • výzvy v oblasti zdravia.

Podľa Európskej komisie je cieľom stratégie vytvorenie systému, ktorý „bude odolný voči budúcim zmenám“ a ktorý bude využívať naplno výhody a potenciál digitalizácie a podporoval inovácie najmä v oblastiach, v ktorých zatiaľ nie sú splnené potreby, ako sú antimikrobiká, lieky pre deti a lieky na zriedkavé ochorenia. Cieľom stratégie je tiež znížiť závislosť EÚ od dovozu z tretích krajín. Časť aktívnych farmaceutických prísad potrebných na výrobu niektorých generických liekov (vrátane „starých“ antibiotík, onkologických liekov a najzákladnejších liekov, napríklad paracetamolu) pochádza z Číny a Indie.

Stratégia by mala znížiť vplyv konzumácie liekov na životné prostredie a bude riešiť antimikrobiálnu rezistenciu. Aj súčasná kríza COVID-19 ukázala, že EÚ musí zabezpečiť, aby liečivá, vrátane vakcín, boli dostupné pre každého a za každých okolností.

Účelom konzultácie je umožniť verejnosti, odborníkom a zúčastneným stranám prispievať a vyjadriť svoj názor na najlepšie spôsoby riešenia otázok súvisiacich s farmaceutickými výrobkami v EÚ. Výsledky verejných konzultácií prispejú k príprave jesenných príprav Farmaceutickej stratégie, ktorá sa má prijať do konca roka.

Konzultácia bude trvať 13 týždňov a odpovede na otázky, či návrhy na zlepšenie bude možné posielať do 15. septembra 2020. Všetky otázky a prístup do konzultácie je cez stránku EUSurvey.

Viac informácií nájdete:
Tlačová správa Európskej komisie
Návrh Farmaceutickej stratégie