Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Európska komisia zverejnila Európsky rámec pre vedeckú diplomaciu



Zdroj: Európska komisia

Podľa Draghiho správy Európa čelí trom hlavným výzvam, ktoré ovplyvňujú jej geopolitické postavenie: potreba dohnať USA a Čínu v oblasti inovácií, prechod na uhlíkovo neutrálne hospodárstvo a posilnenie bezpečnosti prostredníctvom znižovania závislosti v strategických oblastiach, ako sú zdravotníctvo a energetika. V reakcii na tieto výzvy Rada EÚ v roku 2021 vyzvala Európsku komisiu a Európsku službu pre vonkajšiu činnosť, aby pripravili program zameraný na efektívnejšie využitie vedy a výskumu na posilnenie európskych strategických partnerstiev a globálnej konkurencieschopnosti.

V tejto súvislosti 13. februára 2025 Európska komisia zverejnila odbornú správu s názvom Európsky rámec pre vedeckú diplomaciu: Odporúčania pracovných skupín EÚ pre vedeckú diplomaciu, ktorá plní túto úlohu. 

Ekaterina Zaharieva, komisárka EÚ pre startupy, výskum a inovácie zdôraznila, že „veda, technika a inovácie sa dnes viac ako kedykoľvek predtým premietajú do moci a geopolitického vplyvu, a to je jeden z dôvodov, prečo sú také dôležité pre diplomaciu.“ Tento rámec umožní EÚ brániť svoje strategické záujmy, znížiť svoju zraniteľnosť.

Vznik a obsah správy

Odborná správa je výsledkom celoeurópskeho procesu a jeden z najvýznamnejších míľníkov spoločnej tvorby, na ktorej spolupracovalo viac ako rok 130 vedcov, diplomatov, a ďalších odborníkov z oblasti vedeckej diplomacie z piatich pracovných skupín pričom každej z nich spolupredsedá vedec a diplomat. Správa poukazuje na súčasné výzvy a príležitosti vo vedeckej diplomacii a zdôrazňuje kritickú potrebu spolupráce medzi členskými štátmi, Európskou komisiou a Európskou službou pre vonkajšiu činnosť.

Zdroj: Európska komisia

V čase, keď geopolitické napätie rastie a boj o technologickú dominanciu naberá na intenzite, Európa čelí zásadnej výzve – ako si udržať konkurencieschopnosť vo vede a inováciách? Podľa správy by budúci európsky rámec pre vedeckú diplomaciu mohol byť kľúčom k úspechu. Jeho cieľom je nielen upevniť postavenie Európy ako globálneho lídra v oblasti vedy a technológií, ale aj naplno využiť jej obrovský výskumný a inovačný potenciál na podporu mieru, multilateralizmu a udržateľného riadenia globálnych verejných statkov. Správa zároveň zdôrazňuje, že vedecká diplomacia by sa nemala vnímať len ako doplnkový nástroj, ale ako neoddeliteľná súčasť spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ. Mala by byť strategickým pilierom, ktorý pomôže Európe efektívnejšie reagovať na globálne výzvy a zároveň posilniť jej vplyv na medzinárodnej scéne. Preto je načase, aby sa vedecká diplomacia dostala do popredia – nielen na úrovni EÚ, ale aj v národných politikách členských štátov v oblasti vedy, techniky a inovácií. 

Podľa Luka van Langenhoveho, koordinátora predsedov pracovných skupín a člena redakčného tímu, však správa neponúka jednu pevnú definíciu vedeckej diplomacie. Namiesto toho ju predstavuje ako dynamickú a neustále sa vyvíjajúcu prax, ktorá sa prispôsobuje meniacemu sa globálnemu prostrediu. Táto široká interdisciplinárna spolupráca len podčiarkuje význam vedeckej diplomacie ako strategického nástroja v súčasnom medzinárodnom prostredí. Jej flexibilita a schopnosť prispôsobiť sa novým výzvam budú kľúčové pre posilnenie globálnej pozície Európy v nasledujúcich rokoch.

Správa definuje deväť kľúčových odporúčaní a viac ako 30 akčných bodov, rozdelených do troch oblastí:

  1. Stanoviť strategické priority pre európsku vedeckú diplomaciu;
  2. Identifikovať primeranú rovnováhu medzi otvorenosťou a obmedzenosťou v medzinárodnej vedeckej spolupráci;
  3. Využite vedeckú diplomaciu na riešenie globálnych výziev a udržateľné spravovanie globálneho majetku a majetku, a to aj s partnermi na juhu;
  4. Vvytvoriť štruktúry potrebné na vedúce postavenie EÚ vo vedeckej diplomacii;
  5. Podporovať vedu pre politické a prognostické ekosystémy pre efektívnejšie a odolnejšie zahraničné a bezpečnostné politiky;
  6. Posilniť úlohu vedy a techniky v diplomatických zastúpeniach;
  7. Vytvárať a spájať komunity vedeckej diplomacie v Európe a mimo nej;
  8. Vyškoliť a posilniť súčasných a budúcich európskych odborníkov v oblasti vedeckej diplomacie;
  9. Posúvať hranice vedeckej diplomacie prostredníctvom výskumu a vývoja inovatívnych prístupov.

 

Zdroj: Európska komisia

Kontext

Správa, ktorú zverejnila Európska komisia, vznikla ako reakcia na rastúcu technologickú konkurenciu a geopolitické výzvy, ktorým Európa čelí. Je výsledkom spolupráce odborníkov z celej Európy a prináša konkrétne odporúčania na posilnenie vedeckej diplomacie ako strategického nástroja EÚ. Dokument zdôrazňuje dôležitosť integrácie vedy a inovácií do zahraničnej a bezpečnostnej politiky, čím má Európa šancu upevniť svoje globálne postavenie. Navrhované opatrenia sa zameriavajú na efektívnejšie využívanie výskumu, budovanie medzinárodných partnerstiev a podporu expertov v oblasti vedeckej diplomacie, čím by sa mala posilniť konkurencieschopnosť a schopnosť Európy reagovať na globálne výzvy.

Zverejnené 20.02.2025, slord 

 

Viac informácií