Generálne riaditeľstvo pre výskum a inovácie (DG RTD) Európskej komisie zverejnilo nezávislú expertnú štúdiu zameranú na čistú energiu s názvom: „Možnosti výskumu a inovácií v oblasti čistej energie na zabezpečenie energetickej bezpečnosti Európy prostredníctvom riešenia výziev rôznych energetických hodnotových reťazcov do roku 2030 a ďalej“.
Štúdia sa zameriava na identifikáciu a stanovenie priorít pre konkrétne výskumné a inovačné kroky v oblasti technológií čistej energie a a ich hodnotových reťazcov, s cieľom dlhodobo posilniť energetickú bezpečnosť v rámci EÚ. Do rozsahu štúdie bolo zahrnutých 48 hodnotových reťazcov technológií čistej energie v 17 technologických oblastiach.
Štúdia sa zamerala na spoľahlivý metodologický prístup k riešeniu energetickej bezpečnosti, prostredníctvom kritických základných technologických prvkov podporujúcich čistú energiu (ako je fotovoltika alebo batérie). V rámci integrovaného prístupu sa štúdia zaoberala aj kritickými horizontálnymi aspektmi hodnotových reťazcov čistej energie.
Výsledkom štúdie je podrobný akčný plán v oblasti výskumu a inovácií, ktorý rieši kritické otázky energetickej bezpečnosti hodnotových reťazcov čistej energie s najvyššou prioritou. Všetky poznatky, vyplývajúce z tejto štúdie sú cenným príspevkom pre príslušné európske a národné programy výskumu a inovácií v budúcnosti.
Štúdia zdôrazňuje, že vytváranie technológií čistej energie musí byť prispôsobené výzvam energetickej bezpečnosti. Rieši otázky umiestnenia dodávateľského reťazca ako aj zásobovania kritickými surovinami (napr. pre fotovoltiku alebo batérie) a zabezpečenie komplexnosti a udržateľnosti v celom hodnotovom reťazci.
Tieto témy budú reflektované v budúcich výzvach programu Horizont Európa.
Zverejnené 19.09.2024, slord