
Voda a vodné ekosystémy sú v dôsledku klimatických zmien, znečistenia a nadmerného čerpania pod stále väčším tlakom. Ako odpoveď na túto krízu Európska komisia pripravuje Európsku stratégiu pre odolnosť vo vodnom hospodárstve, ktorá ma do roku 2030-2040 zabezpečiť udržateľné riadenie vodných zdrojov, riešenie problému ich nedostatku a podporu konkurencieschopnosti a inovácie vodného priemyslu s dôrazom na princípy cirkulárnej ekonomiky. Iniciatíva reaguje na naliehavé výzvy, ktoré vyzdvihli členské štáty, európske inštitúcie aj občania, a kombinuje environmentálne, ekonomické a sociálne ciele. Pôjde o nelegislatívny dokument vo forme stratégie. Avšak môžeme predpokladať, že definovanie jej cieľov a priorít bude mať vplyv na formuláciu výskumných a inovačných výziev v nasledujúcich rokoch.

Verejnosť, ako aj zástupcovia členských štátov, európskych inštitúcií, miestnych orgánov, súkromného sektora a mimovládnych organizácií sú vyzvaní, aby poskytli svoje pripomienky prostredníctvom otvoreného konzultačného procesu do 4.3.2025. Okrem toho plánuje EK v marci 2025 usporiadať konzultačné podujatie so zainteresovanými stranami.
Kríza, ktorú stratégia rieši
Napriek rozsiahlej európskej legislatíve na ochranu a udržateľné hospodárenie s vodnými zdrojmi pokračuje degradácia vodných ekosystémov. Počas posledných piatich rokov čoraz častejšie zaznamenávame záplavy, pretrvávajúce suchá a nedostatok vody, ktorým prispievajú klimatické zmeny, znečistenie a strata biodiverzity. Tieto javy nielenže škodia ľuďom, životnému prostrediu a ekonomike, ale zároveň zvyšujú napätie medzi rastúcim počtom užívateľov vody a spôsobujú škody za niekoľko miliárd EUR ročne.
Ciele stratégie
Stratégia si kladie za cieľ:
- A) Obnoviť a chrániť vodný cyklus – obnova riek, mokradí a pôdnej schopnosti zadržiavať vodu
- B) Zabezpečiť čistú a dostupnú vodu a sanitáciu pre všetkých – eliminácia znečistenia a nerovností v prístupe k vode
- C) Podporiť konkurencieschopný vodný priemysel a prechod na čisté, obehové hospodárstvo – inovácie v technológiách, recyklácii a efektívnom využívaní vody
M
Oblasti zamerania
Na dosiahnutie vyššie uvedených cieľov sa stratégia sústreďuje na 5 kľúčových oblastí:
- Správa a implementácia – posilnenie spolupráce medzi členskými štátmi a regiónmi;
- Infraštruktúra – modernizácia vodohospodárskych systémov a protipovodňových opatrení;
- Financie a investície – mobilizácia súkromného kapitálu a fondov EÚ na projekty obnovy;
- Bezpečnosť – prevencia konfliktov o vodu a zvládanie krízových scenárov;
- Priemysel, inovácie a vzdelávanie – podpora “zelených“ technológií a vzdelávacích programov pre odborníkov.
MMM
Očakávané dopady
Implementácia stratégie by mala do budúcna:
- zabezpečiť dostatok čistej vody pre ľudí, prírodu a ekonomiku;
- znížiť riziká spojené s vodou ako sú záplavy a suchá;
- posilniť globálnu udržateľnosť prostredníctvom medzinárodnej spolupráce.
Stratégia úzko nadväzuje na Zelenú dohodu pre Európu (EGD), Stratégiu adaptácie na klimatické zmeny, či Stratégiu EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030. Zároveň doplňuje iniciatívy ako Dohoda o čistom priemysle, Európsky pakt o oceánoch či Akčný plán pre obehové hospodárstvo. Táto iniciatíva nie je len o ochrane prírody – ide o investíciu do odolnosti, ktorá má zabrániť ekonomickým stratám, zmierniť sociálne napätie a posunúť EÚ k vodou viac šetrnej, konkurencieschopnej a inovatívnej spoločnosti.
Viac informácií tu
Zverejnené 14.2.2025, slord