Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Európsky dvor audítorov vyzýva k zníženiu byrokracie a zefektívneniu nástrojov financovania v 9. RP



Európsky dvor audítorov (ďalej len „ECA“) zverejnil odporúčaciu správu k príprave nadchádzajúceho 9. rámcového programu pre výskum a inovácie. Európska komisia musí podľa ECA zjednodušiť štruktúru a správu ďalšieho programu výskumu a vývoja, aby sa zabránilo právnej zložitosti, ktorá bráni jeho účinnému vykonávaniu vo všetkých členských štátoch EÚ.

Podľa ECA je Horizont 2020 zložitý kvôli jeho celému radu nariadení, pravidiel, usmernení, postupov a procesov implementácie – a množstvom rozličných nástrojov financovania.

Horizont 2020 je v súčasnosti považovaný za špičkový program EÚ v oblasti výskumu a inovácií, pričom sa vyvinulo značné úsilie na zjednodušenie jeho štruktúry v porovnaní s jeho predchodcami. Naďalej však ostáva značný priestor na zlepšenie, píše ECA v príspevku vypracovanom na žiadosť Európskeho parlamentu a Rady ako príspevok k diskusiám o 9. rámcovom programe pre výskum a inovácie.

Podľa ECA zostávajú základné predpisy ťažké pochopiť, najmä pre malé a stredné podniky. Audítori odporúčajú, aby sa výskumným pracovníkom a ich organizáciám poskytlo viac času na prispôsobenie sa zmenám vykonaným v pracovných programoch a iných právnych aspektoch programu Horizont 2020.

Audítori tiež požadujú zvýšenú právnu istotu a lepšie postupy na úhradu nákladov. Mladí výskumní pracovníci a malé a stredné podniky by mohli byť povzbudzované, aby sa viac podieľali na tom, ak by Komisia mala zaviesť systém paušálnych platieb na úhradu nákladov na výskum. To by znamenalo, že účastníci dostanú pevnú sumu peňazí, keď sa projekt dokončí.

Zjednodušené možnosti nákladov, ako sú jednorazové sumy a ceny, a umožnenie príjemcom grantov využívať vlastné účtovné postupy, by zmiernili administratívnu záťaž.

Zjednodušenie by mohlo byť prínosom aj pre chudobnejšie členské štáty, v ktorých výsledky v oblasti výskumu a inovácií zaostávajú za západnými partnermi z časti z dôvodu zdrojov potrebných na vyrovnanie sa s administratívnymi nákladmi.

Okrem toho ECA odporúča vytvorenie „jedného kontaktného miesta (one-stop shop)“ pre výskumných pracovníkov, ktorí prekračujú hodnotiace kritériá, ale nedostanú grant z rámcového programu. To by im umožnilo získať peniaze z iných programov EÚ bez toho, aby museli opätovne žiadať o grant.

Dvor audítorov tiež vykonáva audit výkonnosti v oblasti zjednodušenia programu Horizont 2020, ktorého zverejnenie výsledkov je naplánované koncom roka 2018. Tým sa zhodnotí účinnosť doterajších opatrení Komisie v rámci procesu zjednodušenia.

Odporúčacia správa Európskeho dvora audítorov

Zdroj