Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Európsky vzdelávací priestor – Aliancia EU´niversitas a dôležité informácie z prvej výzvy iniciatívy „Európske univerzity“



15.00 Normal 0 21 false false false SK X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normálna tabuľka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;} Dňa 4. júla 2019 sa v Bruseli uskutočnilo podujatie s názvom „EU´niversitas Alliance“, ktoré sa týkalo vznikajúcej univerzitnej aliancie v rámci iniciatívy Európske univerzity. Podujatie sa uskutočnilo na Stálom zastúpeni Litvy pri Európskej únii a bolo organizované Styčnou kanceláriou Litvy pre výskum a inovácie (LINO) a európskou kanceláriou IrRADIARE. Cieľom podujatia bolo otvoriť diskusiu o skúsenostiach z pilotného kola iniciatívy „Európske univerzity“.

 

Program Erasmus+ a iniciatíva Európske univerzity

Tine Delva z Generálneho riaditeľstva pre vzdelávanie, mládež, šport a kultúru Európskej komisie predostrela základné pravidlá fungovania a iniciatívu Európske univerzity, ktorá bola spustená v rámci programu Erasmus+ . Pre úspešné vybudovanie Európskeho vzdelávacieho priestoru (EEA) sú základnými podmienkami fungujúca mobilita, spolupráca a inkluzívne a celoživotné vzdelávanie. Taktiež je pri budovaní spoločného vzdelávacieho priestoru potrebné sa lepšie sústrediť na nové inovácie vo vzdelávaní, na čo sa práve táto európska iniciatíva v rámci programu Erasmus+ zameriava. V ďalšom programovom období sa program Erasmus+ užšie zameria práve na excelenciu a inkluzivitu.

Iniciatíva Európske univerzity by mala priniesť značnú zmenu v spôsobe vzdelávania. V roku 2018 bola spustená prvá výzva, ktorá mala uzávierku vo februári 2019. Koncom júna 2019 boli vyhlásené výsledky k prvým alianciám. Celkovo bolo v rámci výzvy predložených 54 prihlášok, z ktorých bolo vybratých 17 aliancií. Celkovo je v podporených alianciách široké zastúpenie európskych univerzít (takmer zo všetkých členských krajín okrem Slovenska, Bulharska, Luxemburska a Estónska). Mnohé univerzity, ktoré neuspeli v prvej výzve, mali kvalitne napísaný projektový návrh, na ktorom môžu stavať do budúcnosti a zlepšiť svoj projektový návrh aj na základe spätnej väzby, ktorú dostali od hodnotiteľov.

Ďalšia výzva s možnosťou zapojenia sa do iniciatívy „Európske univerzity“ bude spustená v novembri 2019. Pri tejto príležitosti sa 7. novembra 2019 v Bruseli uskutoční Informačný deň a podujatie k iniciatíve „Európske univerzity“. Európska komisia pozve 17 vybraných aliancií, aby spustili proces monitorovania, avšak časť tohto podujatia bude otvorená aj pre „neúspešné“ aliancie a ďalšie univerzity, ktoré sa chcú uchádzať o druhú výzvu.

Pri druhej výzve sa predpokladá zdvojnásobenie rozpočtu, aby mohlo byť financovaných ďalších 24 vybraných aliancií, toto rozhodnutie však dodatočne podlieha finálnemu rozhodnutiu zo strany výboru programu Erasmus+. V nadchádzajúcom programe Erasmus+ na roky 2021-2027 by iniciatíva mala pokračovať s novým časovým rámcom na 4 roky a možným predĺžením o 3 ďalšie roky. Tak, ako tomu bolo pri prvej výzve, aj v ďalších mesiacoch bude Európska komisia úzko spolupracovať s národnými agentúrami pre program Erasmus+ , aby sa tým zaistilo šírenie informácií na národnej úrovni.

 

EU´niversitas

Marcos Nogueira z IrRADIARE a Asta Radzevičine z Vilnius Gediminas Technical University (VGTU) prezentovali vytvárajúce sa konzorcium – EU´niversitas, ktoré je otvorené partnerstvu, spolupráci a členstvu. IrRADIARE aj VGTU majú v rámci projektu zastúpené pomerne široké portfólio výskumu a inovácií – projekt reflektuje na vznikajúce výzvy, ktorým Európa v súčasnosti čelí. Projekt sa venuje riešeniam v rámci inteligentných miest – napr. inteligentnej mobilite, inteligentnému a mestskému plánovaniu, ktoré je založené na nasadení spoločenských reakcií (zdieľanie áut, BigData, modeling, územné plánovanie, intermodálne riešenia,…). 

Obaja rečníci sa podelili o osobné skúsenosti s prípravou projektu a potrebnými krokmi. Najdôležitejšími krokmi pri príprave projektového návrhu sú: 

  • určenie si potenciálneho dopadu a pridanej hodnoty, ktorú dokáže projekt a aliancia univerzít ponúknuť;
  • nájdenie spôsobu, ako priniesť viac vedy do miest a ako zvýšiť rozvoj a inkluzivitu v mestách;
  • prepojenie projektu na dôležité spoločenské výzvy, ako sú klimatické zmeny, životné prostredie a celková transformácia využívania energetického sektoru;
  • premostenie všetkých vyššie spomenutých krokov so spoločným bodom, ktorým je  vzdelávanie a získavanie zručností. Práve vzdelávanie a zručnosti sú hlavnou úlohou univerzít a keď sa univerzity spoja do aliancie, majú oveľa väčší potenciál zvýšiť tento dopad;
  • určenie si spoločného konkrétneho cieľa (vytvorenie tzv. European Hub for Urban Science).

 

Iniciatíva Európských univerzít reflektuje na potrebnú transformáciu vzdelávania, kde sa bude klásť menší dôraz na teóriu a študenti dostanú čo najviac praktických zručností a vzdelanie v oblasti technológií. Každá aliancia musí byť zložená z minimálne troch univerzít resp. inštitútov vyššieho vzdelania (v priemere je to však 5-8 partnerov). Maximálne financovanie je do výšky 5.000.000 EUR a tvorí maximálne 80% z celkovej spoločne-financovanej sumy. Hlavné princípy spolupráce sú najmä mobilita, sloboda študentov a pracovníkov pohybovať sa voľne v rámci aliancie a využívanie všetkých možností pre tréning, mentoring, vzdelávanie či vedenie kurzov a výmenných študíjnych pobytov.

Príklady dobrej praxe:

  • Vytvorenie záštity doktorandského (PhD.) štipendia;

  • Organizácia medzinárodných letných škôl;

  • Viacero akademických workshopov;

  • Vytvorenie spoločného priestoru, kde študenti, učitelia a administrátori môžu spoločne pracovať bez administratívnych, kultúrnych a spoločenských bariér;

  • Sloboda výskumu a učenia;

  • Úzka spolupráca a prepojenie s regiónmi, vytváranie trans-Európskeho ekosystému pre inovácie a podnikanie;

  • Podpora inovatívnych metodológií a praktické lekcie zacielené na pracovný trh;

  • Nová a inovatívna sieť, ktorá stavia na existujúcich bilaterálnych a medzinárodných dohodách medzi zúčastnenými univerzitami;

  • Spustenie rôznych dohôd k mobilite;

  • Príspevok k rozvoju znalostnej ekonomiky so začlenením asociovaných partnerov;

  • Podpora aktívneho európskeho občianstva v rámci zdieľaného európskeho prostredia, vrátane spolupráce s verejným a súkromným sektorom v regióne;

  • Ponuka koordinovaného programu pre tréning a výskum v oblastiach a témach udržateľného mestského rozvoja;

  • Kompenzácia nerovností v možnostiach univerzít pritiahnuť financovanie.

 

Nevyhnutnosťou pre úspešný projektový návrh a tvorbu konzorcia sú nasledovné atribúty: inovatívnosť, unikátnosť, inkluzívnost, konkurencieschopnosť, ambicióznost a pan-európskosť.

 

Všetky prezentácie z podujatia nájdete tu.