Dňa 18. septembra 2018 Eurostat (Štatistický úrad Európskej únie) uverejnil správu s názvom „Trvalo udržateľný rozvoj v Európskej únii – monitorovacia správa o pokroku smerom k cieľom trvalo udržateľného rozvoja (Sustainable Development Goals, ďalej len „SDGs“) v kontexte EÚ – vydanie 2018″.
Monitorovacia správa skúma, do akej miery EÚ pokročila v oblasti trvalo udržateľného rozvoja. V správe sa konštatuje, že za posledných päť rokov Európska únia dosiahla pokrok vo väčšine SDGs, pričom pri niektorých SDGs bol pokrok výraznejší ako v ostatných prípadoch. Progres je viditeľný aj v špecifických oblastiach SDGs, avšak najväčší pokrok bol dosiahnutý v SDG 3 (zabezpečenie zdravého života a podpora blahobytu všetkých vekových kategórii), po ktorom nasledovalo SDG 4 (zabezpečenie kvalitného vzdelania) a SDG 7 (cenovo dostupná a energia pre každého).
Mierny progres bol zároveň zaznamenaný:
- SDG 11 – trvalo udržateľné mestá a komunity
- SDG 12 – zodpovedná spotreba a výroba
- SDG 5 – rodová rovnosť
- SDG 8 – dôstojná práca a hospodársky rast
- SDG 17 – globálne partnerstvo pre trvalo udržateľný rozvoj
- SDG 1 – odstránenie chudoby a všetkých jej podôb
- SDG 2 – odstránenie hladu, potravinová bezpečnosť a trvalo udržateľne poľnohospodárstvo (pokrok bol zaznamenaný v menšej miere)
- SDG 15 – ochrana, obnova a podpora trvalo udržateľných suchozemských ekosystémov (pokrok bol zaznamenaný v menšej miere).
Pri SDG 9 (infraštruktúra, udržateľná industrializácia a podpora v oblasti inovácii) sú ukazovatele charakterizované rovnakým počtom pozitívnych a negatívnych vývojových ukazovateľov. Na základe vybraných ukazovateľov môžeme povedať, že pozornosť EÚ počas posledných piatich rokov bola sústredená na SDG 10 „zníženie nerovnosti“ z dôvodu výraznej nerovnosti príjmov v členských štátoch EÚ.
Viac informácií:
Eurostat – tlačová správa
Eurostat: Sustainable development in the European Union — Monitoring report on progress towards the SDGs in an EU context — 2018 edition