Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Farmaceutická stratégia pre Európu



Dňa 25. novembra 2020 prijala Európska komisia Farmaceutickú stratégiu pre Európu. Táto stratégia je zameraná na zabezpečenie prístupu pacientov k inovatívnym a cenovo dostupným liekom a na podporu konkurencieschopnosti, inovačnej kapacity a udržateľnosti farmaceutického priemyslu EÚ.

Podľa Komisie stratégia umožní Európe pokryť svoje farmaceutické potreby, a to aj v čase krízy, prostredníctvom robustných dodávateľských reťazcov. Farmaceutická stratégia pre Európu má štyri hlavné ciele:

  1. Zabezpečenie prístupu k cenovo dostupným liekom pre pacientov a riešenie neuspokojených lekárskych potrieb (napr. V oblasti antimikrobiálnej rezistencie, rakoviny, zriedkavých chorôb);
  2. Podpora konkurencieschopnosti, inovácie a udržateľnosti farmaceutického priemyslu EÚ a vývoj vysoko kvalitných, bezpečných, účinných a ekologickejších liekov;
  3. Zlepšenie mechanizmov pripravenosti a reakcie na krízy a riešenie otázky bezpečnosti dodávok;
  4. Zabezpečenie silného hlasu EÚ vo svete prostredníctvom podpory vysokej úrovne kvality, účinnosti a bezpečnostných noriem.

Cieľom stratégie je zabezpečiť, aby farmaceutická politika EÚ naďalej slúžila verejnému zdraviu v neustále sa meniacom prostredí vedeckých a obchodných transformácií a aby podporovala inovácie zamerané na pacienta a prispôsobovala sa digitálnym a technologickým zmenám.

Medzi hlavné akcie stratégie patrí okrem iného podpora výskumu a inovácií, najmä prostredníctvom programov Horizont 2020 a EU4Health.

Stratégia bola diskutovaná počas videokonferencie ministrov zdravotníctva dňa 2. decembra 2020. Ministri vo všeobecnosti podporili stratégiu a jej ambiciózne ciele, ktoré majú pomôcť zabezpečiť zásobovanie Európy bezpečnými a cenovo dostupnými liekmi a pomôcť európskemu farmaceutickému priemyslu zostať inovátorom a zachovať si vedúce postavenie vo svete. Zhodli sa tiež na tom, že cieľom tejto stratégie a jej vykonávania by malo byť, aby bola EÚ lepšie pripravená a dokázala lepšie čeliť budúcim výzvam v súvislosti s oblasťou zdravia. Pokiaľ ide o nedostatok liekov a prístup k liekom, mnohé delegácie poukázali na potrebu zabezpečiť európsku strategickú autonómiu.

Viac informácií: