Fórum ERIC, ktoré združuje 21 konzorcií pre európsku výskumnú infraštruktúru (European Research Infrastructures Consortiums, ERIC) zverejnilo pozičný dokument, v ktorom predstavuje spôsob príspevku fóra ERIC k 5 oblastiam misií pripravovaných pre nadchádzajúci rámcový program EÚ pre výskum a inovácie, Horizon Europe.
V dokumente sa zohľadňuje aj príspevok 4 európskych výskumných infraštruktúr, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v prípravnej fáze (ACTRIS, EST, EMPHASIS a INFRAFRONTIER).
Právny rámec pre vytvorenie Konzorcia pre európsku výskumnú infraštruktúru (ERIC) bol zavedený v roku 2009 s cieľom uľahčiť vybudovanie a chod rozsiahlych výskumných infraštruktúr celoeurópskeho záujmu. Prvý ERIC bol založený v roku 2011 v Holandsku. Odvtedy sa komunita ERIC postupne rozrastala a do dnešného dňa bolo na základe právneho rámca ERIC založených 21 európskych výskumných infraštruktúr v 10 rôznych európskych štátoch. Jednotlivé konzorciá majú priemerne 12 členských štátov EÚ, čím majú skutočne medzinárodný charakter.
Výskumné infraštruktúry, ktoré sa usilujú o získanie statusu ERIC musia preukázať svoju pridanú hodnotu pre Európsky výskumný priestor (ERA) a úspešne prejsť procesom hodnotiacim ich vedeckú excelentnosť. V súčasnosti podstupuje tento proces 11 kandidátov. Každý ERIC zastupuje poprednú medzinárodnú výskumnú organizáciu vo svojej oblasti a uľahčuje excelentný vedecký výskum tým, že poskytuje prístup k dátam vysokej kvality a najnovším nástrojom. Európske výskumné infraštruktúry sú preto stavebným základom Európskeho výskumného priestoru.
Komunita ERIC je rôznorodá a pokrýva 5 rôznych výskumných oblastí vychádzajúcich z cestovnej mapy Európskeho strategického fóra pre výskumné infraštruktúry (European Strategy Forum for Research Infrastructures, ESFRI). Konkrétne ide o oblasti:
- energetika,
- životné prostredie,
- zdravie a potraviny;
- fyzikálne vedy a inžinierstvo;
- sociálne a kultúrne inovácie.
Napriek ich rôznorodosti spolupracujú európske výskumné infraštruktúry s cieľom dosiahnuť spoločné ciele, akými sú príspevok k vývoju rady vedeckých a technologických oblastí, posilňovanie pozície EÚ v globálnej konkurencii vo výskume a inováciách a zlepšovanie života európskych občanov.
Fórum ERIC bolo založené ako platforma pre zintenzívnenie spolupráce a nájdenie riešení pre spoločné výzvy.
Súhrn toho, ako plánujú európske výskumné infraštruktúry prispievať k 5 oblastiam budúcich výskumno-inovačných misií si môžete prečítať tu.
Celú pozičný dokument fóra ERIC si môžete stiahnuť tu.
Viac informácií o misiách programu Horizon Europe nájdete v našej sekcii tu.