Dňa 29. apríla 2020 zverejnila Európska komisia hodnotiacu správu o svojich výkonných agentúrach. V súčasnosti podporuje Komisiu pri implementácii svojich priamo riadených programov financovania šesť rôznych agentúr, ktoré zamestnávajú približne 2.600 pracovníkov. Štyri z nich sú zapojené do dohľadu nad rámcovými programami EÚ pre výskum a inovácie:
- Výkonná agentúra Európskej rady pre výskum (ERCEA);
- Výkonná agentúra Európskej komisie pre malé a stredné podniky (EASME);
- Výkonná agentúra pre inovácie a siete (INEA);
- Výkonná agentúra pre výskum (REA).
S cieľom úspešnej implementácie budúceho rámcového programu Horizon Europe (2021 – 2027) sa plánuje pridať výkonným agentúram ešte viac činností. Zároveň sa hovorí o vzniku novej agentúry pre Európsku radu pre inovácie (EIC), zatiaľ však táto informácia nie je oficiálne potvrdená.
Európska komisia je povinná kontrolovať agentúry každé 3 roky, v rámci kontroly plnenia im zverených úloh, a to hlavne pokiaľ ide o pridanú hodnotu delegovania zodpovednosti na výkonné agentúry a priestoru pre vylepšovanie aktivít. Tiež dohliada na to, či si plnia svoje úlohy dostatočne účinným a efektívnym spôsobom a v koherencii s príslušným generálnym riaditeľstvom (DG), ktoré danú prácu deleguje. Zverejnená správa sumarizuje výsledky hodnotení všetkých šiestich výkonných agentúr, ktoré sa uskutočnili v rokoch 2018 a 2019.
Komisia vo všeobecnosti dospela k pozitívnym záverom ohľadne činnosti výkonných agentúr, a teda aj o prístupe k delegovaniu úloh Komisie. Za týmto účelom sa použili kvantitatívne a kvalitatívne ukazovatele. Napríklad, úspory nákladov v porovnaní s nedelegovaním úloh boli niekedy výrazne vyššie, než sa očakávalo (úspory v období rokov 2015 – 2018 boli v prípade REA 105 miliónov EUR a v prípade ERCEA 77 miliónov EUR). Okrem toho bola medzi príjemcami projektov zaznamenaná vysoká spokojnosť s prácou agentúr (medzi 76% v prípade EASME a 89% v prípade ERCEA).
V hodnotiacej správe sa zároveň zaznamenávajú pretrvávajúce výzvy pre výkonné agentúry a identifikujú sa oblasti, v ktorých je potrebné ich zlepšenie, a to aj s ohľadom na spoluprácu medzi agentúrami a Komisiou. To okrem iného zahŕňa prenos politickej spätnej väzby z financovaných projektov Komisii, ale aj procesy náboru externých odborníkov a hodnotiteľov a komunikáciu s nimi.
Okrem celkovej správy o hodnotení všetkých šiestich výkonných agentúr bola pre každú jednotlivú agentúru uverejnená aj samostatná hodnotiaca správa ako sprievodný dokument.
Celá hodnotiaca správa Európskej komisie o všetkých agentúrach je k dispozícii tu, samostatná hodnotiaca správa pre agentúru REA tu, a napokon pre agentúru ERCEA tu.