Výbor pre priemysel, výskum a energetiku Európskeho parlamentu (ITRE) zverejnil „Návrh správy o hodnotení implementácie programu Horizont Európa v rámci jeho priebežného hodnotenia a odporúčania pre 10. rámcový program (FP10)”.
Správa sa zameriava na technickú realizáciu programu Horizont Európa, vrátane zavedenia paušálnych príspevkov a analýzy jednotlivých tematických oblastí a pilierov. Správa hovorí o tom, že napriek tomu, že program Horizont Európa v porovnaní s Horizontom 2020 má vyššiu úspešnosť, priniesol so sebou nárast komplexnosti a byrokracie. Správa zdôrazňuje, že úspešnosť v niektorých častiach programu je stále tak nízka, že odrádza potenciálne excelentné žiadosti. Zároveň sa domnieva, že vysoké náklady na strategické plánovanie (v dôsledku zvýšenej zložitosti, času a zdrojov) ako aj spomalenie implementácie rámcového programu nie sú kompenzované žiadnymi podstatnými prínosmi.
Výbor poukazuje tiež na to, že investície EÚ do vedy, výskumu a inovácií sú najlepšou cestou k zlepšeniu konkurencieschopnosti a zabezpečeniu spoločnej európskej bezpečnosti, čím potvrdzuje aj tvrdenia Maria Draghiho v jeho Správe o budúcnosti európskej konkurencieschopnosti, že koordinácia verejných výdavkov na výskum a vývoj by sa mala zlepšiť na úrovni EÚ a že reforma a posilnenie rámcového programu sú nevyhnutné na dosiahnutie tohto cieľa. Výbor ITRE zároveň hodnotí, že druhý pilier programu Horizont Európa je príliš komplexný a je potrebná jeho optimalizácia a zjednodušenie.
Správa taktiež prináša odporúčania týkajúce sa zostatkového obdobia trvania Horizontu Európa a návrhy pre nasledujúci rámcový program FP10, pričom zdôrazňuje potrebu, aby bol FP10 samostatným programom EÚ.
Odporúča, aby sa sústredil na 3 kľúčové ciele:
- Rozvoj európskeho výskumného priestoru (ERA), so špecifickými opatreniami na riešenie regionálnych rozdielov,
- Vytvorenie európskej súťaže o nápady,
- Podpora strategických a kolaboratívnych výskumných iniciatív.
ITRE výbor v rámci svojej správy odporúča štruktúrovanie programu FP10 do 3 častí, pričom každá bude zameraná na jeden z týchto kľúčových cieľov. FP10 by malo byť podľa výboru ITRE kľúčovým nástrojom na zabezpečenie vedúcej pozície EÚ v rámci výskumu a vývoja.
Výbor taktiež odporúča vytvorenie 4 výborov podľa odporúčaní Heitorovej expertnej skupiny. Ich úlohou bude určovať strategické smerovanie jednotlivých častí programu FP10, pričom by medzi nimi mali byť najmä Rada pre technologickú a priemyselnú konkurencieschopnosť EÚ a Rada pre riešenie spoločenských výziev.
ITRE výbor tiež zdôrazňuje význam zriadenia nového európskeho štipendijného programu pre výskumníkov v ohrození, ktorý by čerpal zo skúseností nadobudnutých počas prebiehajúcej prípravnej akcie. Zároveň by, vyplývajúc zo správy, Európska rada pre výskum (ERC) a Európska rada pre inovácie (EIC) mali tvoriť ústredný pilier časti FP10 venovanej súťaži o nápady v EÚ, pričom na túto oblasť by mala byť alokovaná polovica rozpočtu FP10.
Zmeny k návrhu je možné predkladať do 04.12.2024, pred tým, ako výbor ITRE schváli správu.
- Celé znenie správy (ANG)
Viac informácií (ANG)
Zverejnené 02.12.2024, slord